Ku është Roman Abramovich pas shitjes së Chelsea: Miliarderi rus sot jeton krejtësisht ndryshe

Një nga pronarët më të suksesshëm të një klubi në historinë e futbollit, Roman Abramovich, iu përkushtua një jetese krejtësisht të ndryshme dhe më të qetë pasi u detyrua të shiste Chelsean.

Abramoviç e bëri Chelsean një nga klubet më të mira në botë, fitoi dy tituj të Ligës së Kampionëve dhe e vendosi klubin lart në hartën e futbollit anglez ndër më të trofetëve. Megjithatë, me fillimin e agresionit rus kundër Ukrainës dhe futjen e sanksioneve në Britaninë e Madhe, atij iu desh ta shiste klubin vitin e kaluar.

Chelsea përfundoi në duart e pronarit të ri Todd Boehly, i cili ende duket se nuk e di se çfarë po bën dhe Abramovich është tërhequr plotësisht nga bota e futbollit në atë kohë dhe po bën një jetë më të qetë se kurrë.

Gjatë verës, Abramoviç bleu një pronë në Stamboll dhe pati raportime se ai donte të investonte para në një ekip nga Turqia, por në fund nuk ndodhi.

Gazeta e njohur Athletic raportoi se jeta e Abramoviçit tani zbret në udhëtimin mes Soçit, Stambollit dhe Tel Avivit dhe se ai ndonjëherë udhëton në Dubai, pa u kthyer në Britaninë e Madhe, ku arriti suksesin më të madh në botën e futbollit. Ajo punë nuk i intereson më dhe ai nuk “vazhdon fare me sportin” pasi shet Chelsean.

Megjithatë, ndërkohë, u shfaqën informacione se Premier League po heton transferimet e Willian dhe Samuel Eto’o, të cilët mbërritën te Chelsea në kohën kur Abramovich ishte pronar i klubit. Transaksionet financiare që lidhen me nënshkrimin e kontratës janë të diskutueshme dhe nuk është e pamundur që në fund të jetë përgjegjës rus.

“Këto pretendime të diskutueshme datojnë që nga pronësia e mëparshme e klubit. Ato kanë të bëjnë me çështjet e kontrolluara nga ish-pronari i klubit dhe nuk kanë të bëjnë me asnjë person të punësuar aktualisht,” tha Chelsea të hënën.

Kujtojmë se Abramoviç duhej të shiste Chelsean dhe Boehly u bë pronar i klubit më 30 maj të vitit të kaluar. Ai mezi e çoi klubin në Ligën e Kampionëve në sezonin e parë, por nuk arriti ta bëjë këtë në sezonin tjetër. Nuk ka gjasa që të jetë kështu këtë vit.

Kategoritë
Sport