Krokodili që përflitet se ka ngrënë 300 njerëz i shpëton sërish kapjes

Është një krokodil gjigant që ha njerëz, i cili thuhet se ka ngrënë mbi 300 njerëz dhe u është shmangur të gjitha përpjekjet për kapje.

Gustave, një krokodil famëkeq i Nilit nga Burundi, i cili mendohet të jetë deri në gjashtë metra i gjatë dhe peshon afër një ton.

Ky lloj krokodili besohet të jetë më i madhi në Afrikë dhe i ka lënë të tmerruar njerëzit që jetojnë pranë habitatit të ishullit të tij lumor pranë liqenit Tanganyika.

Ai është një prani e frikshme për disa dekada dhe kur bëhet fjalë për kapjen e këtij krokodili të madh, shumë e kanë provuar, por asnjë nuk ia ka dalë.

Trupi i tij mban të paktën tre plagë plumbash nga ku gjuetarët janë përpjekur ta vrasin, të gjitha të pasuksesshme, ndërsa ekipet e njerëzve që kanë tentuar ta kapin kanë dështuar gjithashtu.

Një përpjekje e madhe për të kapur Gustave u pa në dokumentarin televiziv Capturing the Killer Croc, megjithëse ata kurrë nuk arritën ta kapnin atë.

I udhëhequr nga gjuetari francez i krokodilëve Patrice Faye, ekipi hapi një kurth gjigant në kafaz plot karrem dhe priti që Gustave të futej brenda, por ai nuk e bëri kurrë.

Në vend të kësaj, ai dukej tepër i “zgjuar” për ta zënë në kurth dhe përpjekjet e tyre të mëvonshme për të ngritur kurthe arritën të kapnin vetëm krokodilët më të vegjël.

Në fund, ekipi i gjuetarëve bëri një përpjekje të fundit për ta kapur, duke vendosur një kafaz gjigant me kafshë të gjalla brenda me shpresën se gjahu i gjallë dhe në lëvizje do ta mashtronte atë.

Këto përpjekje u ndeshën përsëri me dështim, derisa pas një nate të errët dhe të stuhishme, kur gjuetarët kontrolluan kafazin vetëm për të gjetur dhinë, ajo ishte tërhequr zvarrë nën ujë.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme