Kroacia sonte do të përballet me Egjiptin në një stadium me kapacitet prej 94 mijë personash

Kombëtarja kroate e futbollit do të luajë sonte në orën 21:00 kundër Egjiptit finalen e turneut miqësor në Kajro, e cila do të jetë një mundësi për të fituar turneun e tretë të tillë në histori.

Flames patën shumë probleme në gjysmëfinalen e turneut miqësor pasi barazuan pa gola me Tunizinë. Shihej se skuadra e Zlatko Daliqit nuk kishte një motiv të tepruar, por pas penalltive fitoi finalen e Egjiptit.

Aty i pret përzgjedhja vendase, e cila mposhti Zelandën e Re me rezultat 1:0, pa yllin më të madh, Mohamed Salah.

Federata e Futbollit të Egjiptit iu përgjigj pozitivisht lutjes së Liverpool për të kursyer Salah për këtë tubim përfaqësues. Ata dërguan një kërkesë nga Anfield për shkak të problemeve të shumta me dëmtimet që pati Salah në periudhën e fundit dhe pikërisht një problem të tillë e përjetoi në mbledhjen e fundit përfaqësuese në Kupën e Kombeve të Afrikës.

Kroacia deri më tani ka fituar dy turne të tillë miqësore, Trofeun Hassan II në 1996 dhe Kupën e Koresë në 1999. Ata humbën në finalen e Kupës Kirin në 1997.

Trajneri Zlatko Daliq ka bërë të ditur se do t’u japë mundësi të gjithë lojtarëve që janë në grumbullim, kështu që pritet një skuadër krejtësisht ndryshe nga ajo që luajti kundër Tunizisë.

 

Kategoritë
Sport