Klubet angleze duan të ndalojnë Salmanin të transferojë lojtarë nga Arabia Saudite në Newcastle

Shumë pluhur është ngritur mbi njoftimin se Newcastle do të sjellë Ruben Neves në huazim nga Al-Hilal i Arabisë Saudite pas pezullimit të Sandro Tonalit për baste.

Përfaqësuesja italiane u pezullua deri më 27 gusht 2024 dhe Newcastle mbeti pa një lojtar kyç në mesfushë deri në fund të sezonit.
Drejtuesit e Newcastle dolën me idenë e huazimit të Ruben Neves nga Saudi Al-Hilal në afatin kalimtar të janarit, por kjo ide u ndesh me dënim nga rivalët e tyre nga Premiership.

Gjegjësisht, shumë klube angleze kundërshtojnë se Newcastle dhe Al-Hilal janë në pronësi të të njëjtit pronar, Fondit të Investimeve Publike Saudite (PIF).

Sipas rregullave aktuale të Premiership, transferimi i Neves lejohet, por sot klubet do të votojnë ndryshimin e rregullores për të parandaluar atë dhe çdo transferim tjetër të ngjashëm.

Drejtuesit e disa klubeve angleze janë të shqetësuar për mundësinë që Newcastle mund të blejë ose të sjellë me çmim të ulët lojtarët më të mirë nga Al-Nassr, Al-Hilal, Al-Ittihad dhe Al-Ahli, duke qenë se ata janë të gjithë në pronësi de facto nga të njëjtit. pronari, Princi Mohammed bin Salman.

Që të kalojë propozimi për ndalimin e transferimeve të tilla, 14 nga 20 klube të Premier League duhet të votojnë për të.

Kategoritë
Sport