Kjo është porosia e qartë e OBSH-së për të gjithë, për festat e fundvitit

Athens, Greece - January 9, 2018: Little Kook, a famous patisserie with Christmas decoration in Psirri neighbourhood in central Athens.

Organizata Botërore e Shëndetësisë në Evropë paralajmëroi të mërkurën për një “ringjallje të mëtejshme” të rasteve me COVID-19 në fillim të vitit 2021, pasi ajo u kërkoi familjeve të vishnin maska fytyre gjatë tubimeve të Krishtlindjeve të këtij viti.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Organizata shëndetësore e OKB-së tha në një deklaratë se ndërsa ishte bërë njëfarë “përparimi i brishtë”, “transmetimi i COVID-19 në të gjithë rajonin evropian mbetet i përhapur dhe intensiv”.

“Ekziston një rrezik i lartë i ringjalljes së mëtejshme në javët dhe muajt e parë të 2021 dhe ne do të duhet të punojmë së bashku nëse duam të kemi sukses në parandalimin e tij”, tha OBSH për Evropë.

Ajo e nxiti publikun “të mos nënvlerësojë rëndësinë e vendimeve” dhe të marrë masa paraprake shtesë ndërsa shumë po përgatiten të mblidhen për pushime.

Nëse është e mundur, OBSH tha që festimet duhet të mbahen jashtë dhe “pjesëmarrësit duhet të mbajnë maska dhe të mbajnë distancën fizike”.

Ndërsa për festimet në ambiente të mbyllura, OBSH tha që kufizimi i numrit të mysafirëve dhe sigurimi i ventilimit të mirë ishin çelësi për uljen e rrezikut të infeksionit.

Rajoni Evropian i OBSH-së përfshin 53 vende dhe përfshin Rusinë dhe disa vende në Azinë Qendrore, një rajon që ka regjistruar më shumë se 22 milionë raste të coronavirusit të ri dhe afër 500,000 vdekje.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme