Kina kërcënon të “marrë masa” pasi SHBA të rrëzojë balonën

Kina ka kritikuar SHBA-në dhe ka paralajmëruar për “veprim” pasi ushtria amerikane rrëzoi një tullumbace të supozuar spiun kinez pranë brigjeve të Karolinës së Jugut.

“Kina do të mbështesë me vendosmëri të drejtat dhe interesat legjitime të kompanisë përkatëse, ndërsa në të njëjtën kohë rezervon të drejtën për të ndërmarrë veprime të mëtejshme në përgjigje”, tha ministria e jashtme e Kinës në një deklaratë.
“Kina i ka kërkuar qartë SHBA-së që të bëjë gjënë e duhur në një mënyrë të qetë, profesionale dhe të përmbajtur”, shtuan ata, “SHBA-ja ka këmbëngulur në përdorimin e forcës, duke reaguar qartësisht.

Baloni u pa për herë të parë nga qytetarët të enjten teksa fluturonte mbi Montana, ku ndodhet një nga tre fushat e silove të raketave bërthamore të SHBA-së në bazën e Forcave Ajrore Malmstrom.

Të shtunën, presidenti Joe Biden tha se ishte informuar për praninë e balonës një ditë më parë, megjithëse nuk u zbulua në atë kohë.

“Të mërkurën, kur u informova për balonën, urdhërova Pentagonin ta rrëzonte atë, të mërkurën, sa më shpejt të ishte e mundur”, tha ai. U vendos që të mos përplasej balona ndërsa ishte mbi tokë, për shkak të rrezikut të rënies së mbeturinave që do të dëmtonin njerëzit në tokë.

Zyrtarët e Pentagonit thanë se një avion luftarak F-22 qëlloi një raketë në balonën të shtunën, duke e shpuar atë ndërsa ishte në brigjet pranë Myrtle Beach, Karolina e Jugut. Marina ka marrë përsipër kërkimin për eshtrat.

“Ata e rrëzuan me sukses dhe unë dua të përgëzoj pilotët tanë që e bënë këtë”, tha Biden pasi zbriti nga Air Force One në rrugë për në Camp David, raportoi Associated Press.

Gjithashtu të shtunën, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se balona u rrëzua me miratimin e presidentit “pa rrezik të panevojshëm për jetët e amerikanëve”.

Më herët, Kina tha se ishte një tullumbace kërkimore e motit që kishte dalë jashtë kursit.

Ata akuzuan gjithashtu zyrtarët amerikanë për ekzagjerim të incidentit pasi Sekretari i Shtetit Antony Blinken anuloi papritur udhëtimin e tij në Pekin, i cili ishte planifikuar për këtë të dielë.

Kryediplomati i Kinës, Wang Yi, tha më herët përpara se të rrëzohej balona se Kina “gjithmonë kishte ndjekur me rigorozitet ligjin ndërkombëtar”.

Ai shtoi se “nuk pranojmë asnjë spekulim dhe ekzagjerim të pabazë. Përballë situatave të papritura, të dyja palët duhet të qëndrojnë të qetë, të komunikojnë në kohë, të shmangin gjykimet e gabuara dhe të pajtojnë dallimet”.

Udhëtimi i Blinken, i cili u organizua në nëntor, u pa si vendimtar për stabilizimin e marrëdhënieve të tensionuara midis SHBA-së dhe Kinës. Të shtunën, pasi Blinken u tërhoq nga udhëtimi, Wang pretendoi se nuk ishte konfirmuar kurrë zyrtarisht.

Kategoritë
BotaLajme