Janjiq: Disa liderë të Listës Serbe të lidhur me strukturat e inteligjencës britanike

Drejtori i Forumit për Marrëdhënie Etnike, Dushan Janjiq, tha se Beogradi e legalizoi politikën e barrikadave në veri të Kosovës përmes Këshillit të Sigurisë Kombëtare, “ku lojtari më i spikatur është Aleksandar Vuçiq”, por që tani Vuçiqi nuk ka kontroll. mbi të gjithë njerëzit e armatosur që mbanin barrikadat.

Janjiq tha për agjencinë Beta se në barrikada ka serbë nën punë apo detyrim politik, por edhe njerëz të armatosur dhe të maskuar të kontrolluar nga shërbime të ndryshme të sigurisë vendase dhe të huaja.

“Rojet e armatosura të barrikadave i përkasin strukturave të ndryshme të sigurisë dhe grupeve të tifozëve. Vuçiq ka ndikim dhe kontroll në disa prej këtyre strukturave dhe tifozëve, por në mesin e tyre ka edhe nga ata që kanë përfunduar stërvitjen në Perëndim apo në kampet e “Wagner”-it rus, dhe Perëndimi dhe Moska kanë më shumë ndikim në to sesa Beogradi. Vuçiq në këtë moment nuk mund ta kontrollojë protestën në veri të Kosovës, ndonëse në fund për shkak të gabimeve që ka bërë do të jetë përgjegjësi më i madh për pasojat që mund të lindin”, ka vlerësuar Janjiq.

Sipas tij, sa më gjatë të zgjasin barrikadat, aq më pak kontroll do të ketë Beogradi.

“Më e keqja është kur shteti futet në një situatë ku kontrollon institucionet parashtetërore përmes formacioneve parashtetërore. Ndikimi i Rusisë është më i madh se ai i Beogradit kur bëhet fjalë për shtyrjen e gjërave drejt konfliktit të armatosur. Gjithashtu, disa nga personat kryesorë të listës serbe janë të lidhur me shërbimet e inteligjencës britanike, disa janë të lidhur me Vuçiqin dhe disa janë jashtë çdo kontrolli. Situata është shumë e komplikuar dhe tani shumë njerëz kanë mundësi të gjuajnë të parën”, ka theksuar Janjiq.

I pyetur nga Beta nëse dhe në çfarë mënyre mund të parandalohen konfliktet e mundshme të armatosura, Janjiq tha se për momentin nuk është në interesin e askujt që të ndodhë një konflikt.

Ai shtoi se braktisja e institucioneve të Kosovës nga Lista Serbe rezulton me një vakum institucional dhe në krijimin e një vakumi sigurie.

“Serbët nuk u lejuan të dalin nga institucionet pa e mbushur vakumin institucional dhe të sigurisë. Së pari, serbët nuk janë lejuar të largohen nga të gjitha shërbimet në kuadër të Policisë së Kosovës. Beogradi nuk e ka siguruar sigurinë në veri të Kosovës pas vendimit për largim nga institucionet e Kosovës dhe ky është një gabim i madh. “Për shkak të politikës së gabuar, Beogradi tani e gjen veten në një rreth të mbyllur pa rrugëdalje dhe Vuçiq po përpiqet të kompensojë gabimet e tij duke organizuar mitingje mbështetëse”, tha Janjiq.

Ai vlerësoi se as Prishtina dhe as Beogradi nuk kanë zgjedhur dialogun dhe normalizimin e situatës.

“Tani për tani, në konsultime me shtetet e Kuintit, Prishtina ka vendosur të injorojë barrikadat dhe të zgjidhë rrezikun e thellimit të vakumit të sigurisë në përputhje me ligjet e Kosovës, duke plotësuar pozitat vakante në institucionet që anëtarët e Listës Serbe. u largua”, tha Janjiq.

I pyetur se cilat janë gabimet më të mëdha nga Beogradi dhe Prishtina kur bëhet fjalë për zgjidhjen e krizës së Kosovës, Janjiq tha se politika e reciprocitetit rezultoi katastrofike.

“Politika e reciprocitetit që luajti Aljbin Kurti dhe Vuçiq së bashku me Ana Brnabiqin e ekspozuan, çon drejtpërdrejt në konflikt. “Kjo vjen nga historia e Evropës, të gjitha luftërat mes kombeve evropiane kanë nisur për shkak të politikës së reciprocitetit”, theksoi Janjiq.

Sipas tij, barrikadat janë vazhdimësi e politikës së reciprocitetit.

“Për të qetësuar situatën, Beogradi, Prishtina dhe komuniteti ndërkombëtar do të duhej të ndryshonin politikën e tyre, por kjo tani është e pamundur. Në komunitetin ndërkombëtar për momentin nuk ka vetëdije të mjaftueshme se i gjithë Ballkani Perëndimor është tronditur dhe nuk duan të marrin asnjë përgjegjësi. Jam i sigurt se disa anëtarë të Quinta-s do të ishin shumë të kënaqur nëse do të kishte konflikte të armatosura në Ballkan, nëse rusët do të shtypnin pak, me shpresën se nuk do ta përhapnin luftën ndaj tyre”, përfundoi Dushan Janjiq. .

Kategoritë
LajmeRajoni