Izraeli do të presë ndeshjet kualifikuese të Euros në Hungari

Ekipi izraelit i futbollit do të duhet të luajë ndeshjet kualifikuese për Kampionatin Evropian, të cilat u shtynë në pushimin përfaqësues të tetorit, në muajin nëntor dhe tani është vendosur se ku do të presë Izraeli.

Gjegjësisht, për shkak të konfliktit në Rripin e Gazës, dy nga ndeshjet e Izraelit në tetor janë shtyrë dhe do të luhen në nëntor, kështu që izraelitët presin katër ndeshje për nëntë ditë.

Si mikpritës, Izraeli do të luajë ndeshje në Hungari, vendosi Bashkimi Evropian i Futbollit (UEFA).

Izraeli do të luajë në stadiumin Pancho Arena si pjesë e Akademisë së Futbollit Puskas në Felçut dhe UEFA nuk tha se si e zgjodhi vendndodhjen.

Ndryshe, Izraeli do të luajë me Zvicrën më 15 nëntor dhe Rumaninë tre ditë më vonë.

Ndeshja që Izraeli duhej të luante si mysafir kundër Kosovës tani është shtyrë për më 12 nëntor, ndërsa ndeshja jashtë fushe kundër Andorrës është caktuar për 21 nëntor.

Kujtojmë se në tabelën e Grupit I, Rumania është e para me 16 pikë nga tetë ndeshje, Zvicra është në vendin e dytë me 15 pikë nga shtatë ndeshje dhe Izraeli është i treti me 11 pikë nga gjashtë ndeshje.

Kategoritë
Sport