Islam Makhachev së shpejti do t’i thotë lamtumirë luftimeve MMA për të njëjtën arsye si Habib Nurmagomedov

Një nga luftëtarët më të mirë MMA në botë, Islam Makhachev, njoftoi se së shpejti do të thotë lamtumirë për të njëjtën arsye si mentori i tij Habib Nurmagomedov.

Më 22 tetor të vitit të kaluar Makhaçev (31) fitoi kampionatin e UFC-së në peshën e lehtë kundër Charles Oliveira, ndërsa më 12 shkurt të këtij viti e mbrojti pas pesë raundesh kundër Aleksandër Volkanovskit.

Mirëpo, ai ka bërë të ditur se së shpejti do t’i japë fund karrierës dhe për të njëjtën arsye që i ka dhënë lamtumirën Habibit.

Kujtojmë, pasi babai i Habibit Abdulmanap Nurmagomedov ndërroi jetë para ndeshjes me Justin Gaethje, nëna e tij i kërkoi që të përfundojë karrierën dhe Habibi iu bind dhe pas fitores ndaj Gaethjes, e përfundoi karrierën me rezultat 29-0.

Nëna e Makhaçevit gjithashtu dëshiron që djali i saj të përfundojë karrierën e tij, dhe vetë Islami la të kuptohet se ai do ta bëjë këtë së shpejti, ndoshta pas një zënke tjetër.

“Nëna ime nuk i shikon zënkat e mia, jo vetëm të miat, por në përgjithësi sepse nuk i pëlqen të shohë njerëz që godasin njëri-tjetrin. Kur u ktheva në shtëpi pasi fitova titullin, shumë njerëz më përshëndetën. Nëna ime më tha: “Tani ti je kampion, pensionisti Khabib dëgjoi nënën e tij, kur do të më marrësh mua?’. I thashë nënës sime se Khabib e mbrojti rripin e tij dhe se unë duhet të mbroj edhe timin”, tha Makhachev, i cili ka fituar 24 nga 25 luftimet e tij.

Ajo që është interesante është se Makhachev mund të bëjë edhe luftën e tij lamtumire kundër Gaethje, duke qenë se ai është një nga rivalët e tij të mundshëm të ardhshëm.

Kategoritë
Sport