“Intervista” skandaloze me Schumacher tërboi Gjermaninë: Unë mund të qëndroj, nuk do të mbijetoja pa familjen time

Më shumë se nëntë vjet më parë, Michael Schumacher pati një aksident të rëndë me ski në Alpet Franceze. Që nga kjo ngjarje tragjike, ish-piloti i Formula 1 ka qenë larg syrit të publikut, gjë që është shfrytëzuar nga gazetarët e gazetës gjermane “Die Aktuelle” si rast për të realizuar një intervistë skandaloze “ekskluzive” me shtatë herë kampionin e botës. .

E ndërsa nuk dihet gjendja reale e Schumacher, pasi familja e tij i mbron privatësinë, tërhoqi vëmendjen titulli me shkronja të zeza në kopertinën e revistës “Die Aktuell”:

“Michael Schumacher: Intervista e Parë”.

Megjithatë, kushdo që pret një intervistë të vërtetë ekskluzive pas titujve të gazetave, ka rënë në mashtrim.

Pra pas gjithë aksionit qëndron një bisedë e rreme, në të cilën redaktorët e revistës “Die Aktuell” përdorën inteligjencën artificiale për të formuluar përgjigjet e pyetjeve nga intervista.

Si një tregues i vogël se intervista është e rreme, shtesa “Tingëllon mashtruese e vërtetë” mund të gjendet nën titullin e theksuar me shkronja të vogla.

Megjithatë, kjo ka më shumë gjasa të klasifikohet si një dredhi ligjore sesa një përpjekje serioze për të sqaruar procedurat, sepse për të ruajtur pamjen e një bisede të vërtetë për sa më gjatë që të jetë e mundur, citati i supozuar vijues mund të gjendet në brendësi të revista si titull: “Jeta ime ka ndryshuar krejtësisht”.
Gjatë intervistës simuluese, Schumacher më në fund përgjigjet nëse, për shembull, do të kthehet në publik në të ardhmen dhe si është shëndeti i tij.

Inteligjenca artificiale u përgjigj se Schumi “mund të qëndrojë me ndihmën e njerëzve më të afërt dhe se pa mbështetjen e familjes së tij ai nuk do të kishte mbijetuar kaq shumë vite të vështira”.

“Kjo është me të vërtetë e papranueshme”, shkruan lexuesit e revoltuar në rrjetet sociale dhe nuk kanë munguar as kolegët e shumtë të gazetarëve, të cilët kritikuan ashpër lëvizjen skandaloze të tabloidit gjerman.

“Bota do të ishte një vend më i mirë pa ‘Die Aktuell’,” shkroi në Twitter eksperti gjerman i medias Boris Rosenkranz, themeluesi i Übermedien.

“Shumë budalla për të qenë e vërtetë. Kjo guxim i jashtëzakonshëm nuk ka të bëjë fare me gazetarinë,” tha Übermedien në një përmbledhje.

Edhe fansat e Michael Schumacher u tronditën nga lëvizja e tabloidit dhe dolën në rrjetet sociale për të shfryrë zemërimin e tyre dhe për të dënuar sjelljen e turpshme.

Kujtojmë se shtatë herë kampioni i botës humbi jetën më 29 dhjetor 2013 teksa po bënte ski në Alpet franceze, duke goditur kokën në një shkëmb.

Edhe pse mbante një helmetë skijimi, ai pësoi lëndime të rënda në kokë dhe u dërgua në një spital në Grenoble ku iu nënshtrua një operacioni dhe u vendos në koma të induktuar.

Deklaratat e vetme që kemi dëgjuar në nëntë vitet e fundit nga menaxherja e tij Sabine Kehm janë të një natyre të përgjithshme dhe thonë se familja e tij po përpiqet të bëjë gjithçka që është e mundur që Michael Schumacher të shërohet dhe se ata i kërkojnë publikut të respektojë privatësinë e tyre.

Kategoritë
BotaLajme