I zbuluar se sa shumë ka fituar Ronaldo deri më tani në Arabinë Saudite

Futbollisti portugez, Cristiano Ronaldo, nuk jeton as një vit të plotë në Arabinë Saudite dhe tashmë ka fituar një pasuri të vërtetë në këtë vend, kanë llogaritur mediat britanike.

Ronaldo nënshkroi një kontratë me Saudi Al Nassr më 30 dhjetor të vitit të kaluar pasi u përplas me Erik ten Hague dhe u largua nga Manchester United. Kjo doli të ishte një joshje e vërtetë për yjet e futbollit që e ndoqën atë në këtë vend të Lindjes së Mesme.

Emra si Neymar, Sadio Mane, Roberto Firmino, Karim Benzema, Riyad Mahrez, Jordan Henderson, Ruben Neves dhe shumë të tjerë erdhën njëri pas tjetrit në Arabinë Saudite.

Të gjithë ata fitojnë shuma marramendëse në Arabinë Saudite, por askush nuk i afrohet as Ronaldos. Paga e portugezit është 203 milionë euro në vit, ndërsa interesant është fakti se ai mbledh më shumë se 4 milionë euro në javë.

Britanikët kanë llogaritur shifrën që ka fituar në Arabinë Saudite deri më tani. Nga dhjetori deri në pagën e tij të fundit në Arabinë Saudite, Ronaldo fitoi pak më shumë se 175 milionë euro, çka konfirmon se transferimi ia vlente më shumë.

Ronaldo padyshim nuk erdhi në Azi vetëm për të fituar para dhe tashmë ka shënuar 36 gola në klubin e tij të ri. Djali i tij Cristiano Junior (13), i cili tregon talent të madh dhe luan me shokët e skuadrës dy vjet më të mëdhenj, luan gjithashtu në grupmoshat më të reja të Al Nassr.

Kategoritë
Sport