Gündogan shënoi një gol magjik për Man. City dhe një nga më efektivët në të gjithë sezonin

Futbollisti gjerman Ilkay Gündogan shënoi një gol fantastik për Manchester Cityn në ndeshjen e xhiros së 36-të të Premiershipit anglez kundër Evertonit, i cili e çoi skuadrën e tij drejt titullit të kampionit të Anglisë.

Vizita në Everton, mes dy ndeshjeve gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit, është ndoshta detyra më e vështirë për skuadrën e Guardiolës deri në fund të këtij sezoni dhe teksa e nisën ndeshjen me një skuadër të kombinuar, patën shumë probleme ndaj një rival kërkues dhe me vështirësi në fillim.

Mirëpo, në minutën e 37-të, Qytetarët popullorë kaluan në avantazh. Mahrez krosoi nga krahu i djathtë, Gündogan merr topin në zonën e penalltisë në gju, dhe më pas “mbi këmbë” dhe në mënyrë shumë efektive e dërgon topin në rrjetën e të pafuqishmit Pickford për epërsinë e skuadrës së tij 1:0. . Këtu mund ta shikoni edhe golin.

Kaluan dy minuta dhe pas golit Gündogan regjistroi edhe një asist, këtë herë për Haaland, i cili nga prekja e tretë e ndeshjes, edhe pse ishte minuta e 39-të, shënoi për 2:0.
Prandaj, është e qartë se ky gol i Gündogan është një hap i madh për Manchester Cityn drejt fitimit të kampionatit dhe nëse e fiton këtë ndeshje do të ketë katër pikë më shumë se Arsenali.

Kategoritë
Sport