Griezmann dhe Morata vazhdojnë të jenë dyshja më e mirë në Evropë

Atletico Madrid ka marrë fitoren e parë jashtë fushe këtë vit, të hënën mbrëma, duke mposhtur Granadën 1-0. Ata duhej t’i falënderoheshin edhe një herë dyshes sulmuese, pasi krosimi i Antoine Griezmann gjeti kokën e Alvaro Moratas për golin e fitores.

Asnjë dyshe sulmuese në Evropë nuk mund të krahasohet me Moratën dhe Griezmannin këtë sezon. Ata së bashku kanë shënuar 37 nga 67 golat e Atleticos, dhe 23 nga 40 golat e tyre në La Liga gjithashtu, shifra që i afrohen dy të tretave të prodhimit të tyre.

Sipas Diario AS, konkurrentët më të afërt janë Harry Kane dhe Leroy Sane i Bayern Munich (35), Kylian Mbappe dhe Randal Kolo Muani i Paris Saint-Germain (35), Viktor Gyokeres dhe Paulinho i Sporting CP (25), dhe dyshja e Interit e Lautaro dhe Hakan Calhanoglu (32) përfundojnë top 5-të.

Në Spanjë, Jude Bellingham dhe Rodrygo Goes të Real Madridit janë më afër, por janë ende shumë prapa me 30 gola së bashku në të gjitha garat.

Griezmann është vetëm dy larg shifrës së 20 golave këtë sezon, dhe Morata vetëm një, që do të ishte hera e parë që Los Rojiblancos kanë dy lojtarë që arrijnë atë pikë që nga viti 2015.

Nga njëra anë, kjo është një shenjë se sa mirë po funksionon partneriteti i tyre, megjithëse Diego Simeone mund të jetë i kujdesshëm ndaj mbështetjes së tepërt tek ata.

Kategoritë
Sport