Gjimnazisti në Francë ka vrarë me thikë një mësues në sy të gjithë klasës

Gjimnazisti në Francë ka vrarë me thikë një mësuese spanjolle në një shkollë në qytetin francez të Saint-Jean-de-Luz.

Prokurori lokal Jerome Bourrier konfirmoi sulmin për agjencinë e lajmeve AFP dhe mediat lokale raportuan se incidenti ndodhi në një klasë të martën në mëngjes përpara një klase të plotë në shkollën private katolike romake Thomas Aquinas.

Autoritetet konfirmuan se policia është në vendngjarje me prokurorin vendas. Studenti u arrestua.

Sipas dëshmitarëve okularë, sulmuesi u ngrit nga vendi i tij gjatë orës së mësimit, duke mbajtur një armë mes fletëve të letrës. Më pas mësuesi spanjoll e zhyti thikën në sternum. Më pas doli nga klasa dhe u fsheh në një dhomë aty pranë.

Kur policia e gjeti atë, djali, i cili thuhet se kishte një histori të problemeve të shëndetit mendor, dyshohet se tha gjëra të çuditshme si dëgjimi i zërave dhe i pushtuar.

Mësuesja, e cila ishte rreth të pesëdhjetave, vdiq nga një atak në zemër kur mjekët mbërritën në vendngjarje.

Ministri francez i Arsimit është rrugës për në Saint-Jean-de-Luz.

Kategoritë
BotaLajme