Futbolli me lëvizje revolucionare, do të futet në përdorim largimi i përkohshëm dhe kartoni portokalli

Largimi i përkohshëm (Sin-bins) do të futet në futbollin profesionist pasi ligjvënësit e lojës vendosën të provojnë lëvizjen revolucionare.

Bordi i Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) ka rënë dakord në parim për të testuar masën që përdoret në sportin e ragbit në garat elitare si Premier League – potencialisht që në fillim të sezonit të ardhshëm, raporton The Telegraph.

Sin-bins kanë punuar me sukses në trajtimin e mospajtimeve për shumë vite në nivel bazë dhe të rinjsh dhe gjyqet e reja mund t’i shohin ato gjithashtu të përdoren për të ndëshkuar faullet taktike.

Por, kuptohet që gjykimi do të shtrihet në faulle cinike, me një shembull që kuptohet si tërheqja e fanellës së mbrojtësit të Italisë Giorgio Chiellini ndaj Bukayo Saka të Anglisë në finalen e Euro 2020, e cila rezultoi vetëm me karton të verdhë.

Kjo do të zëvendësohej me një “karton portokalli” dhe do të shihte shkeljet që konsiderohen të denja për dënim më të madh se një ndëshkim, por jo plotësisht të përmbushin pragun e një përjashtimi.

 

Kategoritë
LajmeSport