Festimi misterioz i Messit për Van Gaal ishte 20 vjet në përgatitje

Kapiteni i Argjentinës, Lionel Messi, prezantoi një mënyrë të re për të festuar një gol pasi shënoi në fitoren çerekfinale të Kupës së Botës kundër Holandës. Festimi i golit kishte një kuptim të fshehur.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë luajti një rol kyç në stadiumin Lusail të premten mbrëma, duke filluar me një asistim për golin e pjesës së parë të Nahuel Molinës.

Messi më pas dyfishoi epërsinë e Argjentinës nga penalltia në pjesën e dytë, pasi Denzel Dumfries kishte faulluar më parë Marcos Acuna.

Ai nuk gaboi, duke lënë të varrosur portierin Andries Noppert pasi e dërgoi topin në këndin e poshtëm të djathtë.

Asi i Paris Saint-Germain nxitoi për të festuar, duke treguar stolin e Holandës teksa po kalonte.
Messi kërceu në ajër dhe shtrëngoi duart pas veshëve ndërsa mijëra tifozë argjentinas i brohorisnin në stadium.

Ai thithi adhurimin e tifozëve si dhe shikimin e zemëruar të Van Gaal. Ai e dinte se fantazma e së shkuarës ishte zgjuar.

Domethënë, në vitin 2002, Van Gaal u kthye në Barcelonë për një mandat të dytë fatkeq si trajner. Holandezi zgjati gjysmë sezoni përpara se të shkarkohej në janar 2003, duke e lënë Barcelonën në vendin e 12-të.

Në Camp Nou gjatë asaj kohe ishte Juan Riquelme i cili zëvendësoi Rivaldon në të njëjtën verë kur erdhi Van Gaal.

Riquelme konsiderohet si një nga mesfushorët më të mirë të gjeneratës së tij dhe një nga lojtarët më të mirë argjentinas ndonjëherë.

Pavarësisht çmimit prej 13 milionë eurosh, Van Gaal nuk ishte fans i Riquelmes dhe e quajti atë një “nënshkrim politik” pas përplasjes së tij publike me Rivaldon, shkruan The Guardian.

Van Gaal nuk arriti të shfrytëzojë sa më shumë talentet e Riquelme, duke e luajtur rregullisht jashtë pozicionit dhe në pankinë për të dërguar një mesazh për drejtuesit e Barcelonës.

Cila ishte festa e nënshkrimit të Riquelme? Duart pas veshëve. Kush e ka idhulluar Riquelme duke u rritur? Messi.

Ju nuk keni nevojë të jeni ekspert për t’i bashkuar të gjitha në këtë pikë.
Si i ri, Messi ishte i magjepsur nga Riquelme si një koleg që luante edhe me këmbën e majtë.

“Ndonjëherë Leo vinte në Barbecue dhe më kujtohet një herë kur vinin Riquelme, Rochemback, Motta dhe disa lojtarë të tjerë. Unë ende mund të shoh Messin ulur në fund të tabelës duke parë Riquelme sikur të ishte Jezu Krishti. Riquelme ishte një idhull i madh për të, ai ishte mëngjarash dhe luante si numri 10 në ekipin e parë të Barcelonës. Megjithatë, Leo do ta shikonte vetëm sepse ishte shumë i turpshëm, duhet t’i nxirrnit fjalët prej tij”, – tha ish-trajneri i Barcelonës, Josep Minguella. tha në vitin 2020.

Festimi i Messit ishte 20 vjet në përgatitje. Keni ndjenjën se ai e pëlqeu./Gazetaere

Kategoritë
Sport