Fëmija i mrekullueshëm i Barcelonës është vetëm 12 vjeç dhe është 2.08 metra i gjatë: Shikoni lëvizjet e tij mbresëlënëse

Seksioni i basketbollit të Barcelonës ka një fëmijë të ri dhe është 12-vjeçari Mohamed Dabone, i cili është me origjinë nga Burkina Faso.

Ai aktualisht është 208 cm i gjatë dhe lojtarët e brezit të tij, madje edhe ata më të vjetër, kanë probleme të mëdha për ta ndaluar atë.

Në rrjetet sociale janë publikuar video të lëvizjeve të tij, duke treguar dominimin e pabesueshëm të tij në fushën e basketbollit.

Shumë pohojnë se “nuk ka mundësi që ai të jetë vetëm 12 vjeç”, dhe tashmë po e krahasojnë me zgjedhjen e parë të draftit të vitit të kaluar, Victor Wembanyama, i cili tashmë po lë gjurmë të mëdha në ligën më të fortë në botë.

Në një turne të fundit U15 në Madrid, Dabone iu dha çmimi i lojtarit më të vlefshëm.

Kundër Real Madridit ai shënoi 25 pikë me 14 kërcime dhe gjashtë bllokime.

Videot tregojnë se ai jo vetëm është dominues në raketë, por di edhe të godasë për tre pikë, ndaj kjo është një nga arsyet që ndeshjet e tij do të ndiqen me shumë vëmendje në të ardhmen.

Kategoritë
Sport