Federata Turke e dënon dhunën e mbrëmshme dhe paralajmëron dënime të ashpra për Trabzonsporit

Federata Turke e Futbollit ka paralajmëruar dënime të ashpra për dhunën e shfaqur mbrëmë në ligën elitare të futbollit turk.

Futbollistët e Fenerbahçes u sulmuan nga tifozët e Trabzonsporit pas përfundimit të ndeshjes në skenat që ishin të frikshme pasi tifozët e revoltuar vendës përfunduan në fushën e blertë për t’i qëruar hesapet me lojtarët mysafirë, të cilët po e festonin fitoren 3:2 në udhëtim.

Futbollistët e klubit nga Stambolli u munduan të mbroheshin duke u përleshur me disa tifozë, por më pas numri i këtyre të fundit u rrit dhe u desh ndërhyrja e sigurimit dhe e policisë për t’ua mundësuar futbollistëve largimin drejt dhomave të zhveshjes.

E Trabzonsporin e pret një dënim goxha i madh për këtë rast, ndërsa Federata Turke e Futbollit e dënoi kaosin e ndodhur mbrëmë në stadium, ku mbetën të lënduar disa futbollistë të Fenerbahçes.

“Ajo që ndodhi në futboll, që është një lojë miqësie, paqeje dhe vëllazërie, nuk është kurrë e pranueshme. Për të mos lejuar që këto incidente të përsëriten, askush nuk duhet të ketë asnjë dyshim se pas përfundimit të hetimeve ndaj përgjegjësve të incidenteve do të zbatohen sanksionet e nevojshme penale, në mënyrë që këto incidente të mos përsëriten”, shkroi Federata Turke në faqen e saj zyrtare në rrjetet sociale.

Shumë shpejt pritet të dalin vendimet rreth dënimit që do ta marrë Trabzonspori.Ndaj dhunës së shfaqur në futbollin turk ka reaguar edhe presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

Kategoritë
Sport