Ëndrra e Salmanit është realizuar: Arabia Saudite do të jetë nikoqire e Kupës së Botës 2034

Nuk ka më asnjë dilemë – Arabia Saudite do të organizojë Kupën e Botës në futboll në vitin 2034. Gjegjësisht, sot skadon afati i aplikimit për kandidaturë dhe e vetmja që ka aplikuar ka qenë Arabia Saudite, kështu që është e qartë se do t’i jepet organizimi i kësaj ngjarje të madhe sportive.

Australia duhej të ishte kandidatja e dytë, por sot zyrtarisht hoqi dorë nga kandidatura pasi Federata Aziatike e Futbollit doli qartazi në anën e sauditëve.

“Ne donim të aplikonim për të pritur Kupën e Botës, por pasi morëm parasysh të gjithë faktorët, vendosëm të tërhiqemi”, tha në një deklaratë të Federatës së Futbollit të Australisë.

Kujtojmë se pasi Botërori 2022 u mbajt në Azi (Katar), e ardhmja në vitin 2026 do të jetë në Amerikën Veriore dhe Qendrore (SHBA, Kanada, Meksikë).
Duke qenë se Uruguai, Argjentina, Paraguai (Amerika e Jugut), Maroku (Afrika), Spanja dhe Portugalia (Evropë) janë zgjedhur si organizatorë të Kupës së Botës 2030, është e qartë se radha e vendit aziatik do të jetë në vitin 2034 përmes rotacionit. sistem, dhe Princi Mohammed bin Salman pa mundësinë e tij atje dhe bëri gjithçka për t’i bërë Arabisë Saudite një organizatë.

Mbetet vetëm që presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, të shpallë zyrtarisht Arabinë Saudite si mikpritëse të Kupës së Botës në vitin 2034, në mënyrë që të kemi patjetër dy Botërorë në vendet e shkretëtirës brenda një periudhe 12-vjeçare.

Ajo që është veçanërisht interesante është se sauditët, ndryshe nga fqinjët e tyre nga Katari, nuk duan të organizojnë Kupën e Botës në dhjetor, por në korrik, kur temperaturat në vendin e tyre mund të kalojnë 50 gradë Celsius.

Kategoritë
Sport