Dzeko tregoj flamurin e turqisë grekëve, grekët i bëjnë thirrje UEFA-s të ndëshkojë

Në ndeshjen e parë të çerekfinales së Ligës së Konferencës, Fenerbahçe humbi 3:2 nga Olympiacos dhe një nga temat më të spikatura në shtypin grek, ku ndeshja u pasqyrua gjerësisht, ishte Edin Dzeko, i cili u tregoi tifozëve  flamurin e turqisë në fanellën e tij.

Në minutën e 34-të të lojës, Dzeko u rrëzua në zonën e rreptësisë së kundërshtarit dhe kërkoi penallti, por arbitri zviceran Sandro Scharer nuk reagoi.

Dzeko u zemërua shumë pasi arbitri nuk dha një faull dhe ai reagoi dhunshëm, gjë që publiku vendas iu kundërpërgjigj me fishkëllima të ashpra për lojtarin më të mirë të BeH.

Grekët kanë vijuar të fishkëllojnë Dzekon gjatë pjesës së mbetur të lojës në çdo kontakt me topin dhe më pas ka pasur një reagim ndaj reagimit të tifozëve grekë.

Gjegjësisht, Dzeko u ka treguar grekëve flamurin turk në fanellën e tij, gjë që është vënë në dukje nga fotoreporterët dhe të cilin mediat vendase e kanë ndjekur me vëmendje.

“Mbrojtja e bardhekuqve arriti të ndalojë Edin Dzekon, i cili nuk i shkaktoi asnjë problem Mendilibarit. Megjithatë, lojtari i BH gjeti një mënyrë tjetër për të fituar njohjen e turqve. Dzeko nuk ishte i vetmi që tregoi flamurin turk. , pasi në mënyrë të ngjashme u soll edhe İrfan Can Kahveci pasi shënoi golin e dytë”, raporton gazeta greke.

Metrosport shkruan se Dzeko iu përgjigj sfidues fishkëllimave nga tribuna.

“Normalisht, sulmuesi me përvojë ishte idhull në Turqi, por UEFA duhet të trajtojë çështjen që shkaktoi reagime dhe ta ndëshkojë atë”, thuhet në tekstin e tyre.

SDNA beson se Dzeko nuk u soll denjësisht për reputacionin dhe cilësinë e tij.

“Ylli i Fenerbahçes, Edin Dzeko bëri një lëvizje që nuk i përshtatet vlerës dhe përvojës së tij. Ish-ylli i Interit dhe Manchester Cityt reagoi në një mënyrë të papranueshme për karrierën e tij”.

Portali Sportdog apostrofon se me këtë lëvizje Xheko u bë idhull në Turqi.

“Me këtë lëvizje, Dzeko u bë një idhull në Turqi. Në fakt, kishte shumë turq në rrjetet sociale që i kërkonin qeverisë ta bënte Dzekon një shtetas turk,” thuhet në raport.

Kujtojmë, Olympiacos fitoi 3:2, ndërsa ndeshja e kthimit është planifikuar për shtatë ditë.

Kategoritë
Sport