Dushan Tadiq ishte i vetmi që nuk mbante shiritin e kapitenit kushtuar viktimave të tërmeteve në Turqi dhe Siri

Raundi i kaluar i Eredivisie holandeze ishte një shenjë mbështetjeje për viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri, por në një këndvështrim negativ kapiteni i Ajax-it Dushan Tadiq doli në qendër të vëmendjes së publikut botëror.

Në shenjë mbështetjeje për popullin turk dhe sirian, udhëheqja e ligës holandeze vendosi që të gjithë kapitenët e ekipeve të mbajnë shiritat e kapitenit me mesazhin “Lutuni për Turqinë dhe Sirinë” pranë një zemre të vizatuar me flamujt e këtyre dy vendeve.

Nga 18 kapitenë, 17 prej tyre dolën me shirita kapiten me atë mesazh, e Dushan Tadiq jo.

Në ndeshjen kundër Waalwijk, kapiteni i Ajax-it kishte veshur një shirit me tre X dhe tmerroi publikun holandez dhe atë botëror.

Disa media holandeze dolën në mbrojtje të Tadiqit dhe deklaruan se vendimi për të mos mbajtur një fjongo me mesazh për turqit dhe sirianët nuk ishte i tij, por se Ajax nuk e lejoi atë.
Pas kritikave të shumta, Tadiq ka postuar në Twitter dhe ka thënë se është i trishtuar për fatin e turqve dhe sirianëve, por nuk ka shpjeguar pse nuk ka mbajtur fjongo në mbështetje të atyre njerëzve.

“Tërmetet në Turqi dhe Siri më tronditën thellë. Mendimet e mia janë me njerëzit që humbën të dashurit e tyre në këtë tragjedi dhe me të gjithë ata që u prekën në çfarëdo mënyre”, ka shkruar kombëtarja serbe.

Numri i të vdekurve nga tërmetet shkatërruese në Turqi dhe Siri ka kaluar 40 mijë, por me siguri do të rritet, sepse mijëra njerëz janë nën rrënoja.

Kategoritë
Sport