Drama në Premierligë: Drejtuesit e gjigantit anglez janë urdhëruar të mos vijnë në stadium

EVERTON është një nga klubet angleze më trofetare. Blutë nga Liverpooli ishin kampionë nëntë herë, fituan FA Cup pesë herë dhe në 1985 ata ngritën gjithashtu trofeun e Kupës së Fituesve të Kupave. Por ditët e lavdisë janë në të kaluarën e largët. Everton po kalon një nga krizat më të mëdha në histori dhe aktualisht ndodhet në vendin e parafundit, të 19-të në ligë. Pas tij është vetëm Southampton i Mislav Oršić dhe Duja Ćaleta-Car, të cilët i mundën sot në Goodison.

Tifozët janë tërbuar, të zemëruar dhe kërcënimet ndaj drejtuesve të klubit po bëhen gjithnjë e më të shpeshta. Kjo është arsyeja pse sot para ndeshjes me Southampton-in, e gjithë drejtuesit e klubit janë urdhëruar që të mos vijnë në stadium për sigurinë e tyre.

“Kryetari Bill Kenwright, shefi ekzekutiv Denise Barrett-Baxendale, zyrtari kryesor financiar dhe strategjik Grant Ingles dhe drejtori joekzekutiv Graeme Sharp hezituan të pranojnë rezultatin e vlerësimit të sigurisë të kryer nga këshilltarët.

“Një ditë e trishtë për Evertonin”

Anëtarët e bordit morën urdhrin pas kërcënimeve dashakeqe të marra nga klubi dhe incidenteve gjithnjë e më të shpeshta, duke përfshirë agresionin fizik të synuar në ndeshjet e fundit në shtëpi”, tha Everton. Më pas u sqaruan fjalët e këshilltarit të klubit për sigurinë.

“Pas një vlerësimi të plotë të rrezikut dhe në përgjigje të kërcënimeve të prekshme të marra nga klubi dhe inteligjencës që kemi mbledhur, anëtarët e menaxhmentit të klubit janë këshilluar të mos marrin pjesë në ndeshjen e sotme”, tha Everton në një deklaratë.

Një zëdhënës i klubit tha se ky ishte një precedent në Everton dhe se klubit kurrë më parë nuk i është dashur të urdhërojë të gjithë bordin e drejtorëve që të mos marrin pjesë në një lojë për arsye sigurie.

“Kjo është një ditë e trishtuar për Everton”, thuhet në një deklaratë të klubit. Meqë ra fjala, pronari i Evertonit, Farhad Moshiri, së fundmi vendosi të lërë në stol trajnerin Frank Lampard, pavarësisht rezultateve të dëshpëruara këtë sezon.

Kategoritë
Sport