‘Çmenduri ruse’: Zbulon dhomën ku torturoheshin fëmijët gjatë pushtimit të Khersonit

Autoritetet ukrainase kanë zbuluar një dhomë që rusët e përdornin për të mbajtur dhe torturuar fëmijët gjatë pushtimit të Khersonit.

Kjo është raportuar nga Dmytro Lubinets, komisioneri për të drejtat e njeriut i Verkhovna Rada, parlamenti njëdhomësh i Ukrainës.

“Ne kemi regjistruar torturat e fëmijëve për herë të parë”, tha Lubinets.

“Mendova se fundi nuk mund të thyhej pas Bucha-s, Irpin-it, por ne vërtet goditëm fundin në Kherson”.

Kategoritë
BotaLajme