Bukuroshja Nikaraguane Sheynnis Palacios është Miss Universe e re

Miss Nikaragua Sheynnis Palacios (23) është fituesja e garës së sivjetme për “Miss Universe”, e cila u mbajt mbrëmë në San Salvador, kryeqyteti i El Salvadorit.

Fituesit e konkursit kombëtar nga 84 vende konkurruan në konkursin e Miss Universe të këtij viti, të gjykuar nga një panel gjyqtarësh që përfshinte modelen Halima Aden, yllin e realitetit “Queer Eye” Carson Kressley, influencuesin e TikTok Avani Gregg dhe dy ish-fitueset e Miss Universe Janelle Commissiong nga Trinidad dhe Tobago (Miss Universe 1977) dhe Iris Mittenaere nga Franca (Miss Universe 2016).

Në raundin e fundit, ku konkurrentët u pyetën “Me kë do të kalonit një ditë në jetën tuaj”, Miss Nikaragua zgjodhi filozofin dhe feministen britanike të shekullit të 18-të Mary Wollstonecraft, e cila tha se i shtyu kufijtë dhe u dha shumë grave një shans.

Titullin e nënkampiones së parë e fitoi përfaqësuesja e Tajlandës, Anntonia Porsild, ndërsa në listën e ngushtë ishte edhe Miss Australia Moraya Wilson.

Miss Kolumbia Camila Avella dhe Miss Puerto Rico Karla Guilfu përfunduan pesëshen e parë, ndërsa një tjetër anëtare e top 10, Spanjollja Athenea Perez, u kurorëzua “Miss Congeniality”.

Kategoritë
FunTë ndryshme