BeH. Një shpëtimtar adoptoi një mace nga Turqia: I vuri emrin e vogëlushes që u shpëtua nga rrënojat pas 248 orësh

Do të na kujtojë gjithmonë vuajtjet e qytetarëve turq, por do të jetë edhe një kujtim i jetës për shkak të vogëlushes që mbijetoi. Maca do të jetë simbol i jetës, tha Sabahudin Spahović (49), anëtar i ekipit USAR të Administratës Federale të Mbrojtjes Civile.

Macja Aleyna do të mbetet në kujtesën e anëtarëve të ekipit USAR të Administratës Federale të Mbrojtjes Civile (FUCZ) si simbol i vuajtjeve të popullit turk, por edhe i jetës, raporton Anadolia.

Rastësisht, ajo erdhi në kampin e BH. shpëtimtarët që vendosën ta merrnin me vete në Bosnje dhe Hercegovinë.

Sabahudin Spahović (49), anëtar i ekipit të USAR të Administratës Federale të Mbrojtjes Civile (FUCZ), u kthye në shtëpi nga Turqia me një mace, të cilës ia vuri emrin e vogëlushes që u shpëtua nga rrënojat pas 248 orësh.

Spahović ishte pjesë e ekipit që ishte ndër të parët që shkoi në Turqi pas tërmeteve shkatërruese, për të ndihmuar në kërkimin dhe shpëtimin e njerëzve nën rrënoja. Ai ishte në fushë për tetë ditë.

Ai ka qenë anëtar i Administratës Federale të Mbrojtjes Civile (FUCZ) për shtatë vjet. Ai punon si inspektor i kontrollit të cilësisë së procedurave të sigurisë në deminim, si dhe punon në ekipe të ndryshme shpëtimi brenda këtij institucioni.

Fusha në Turkiye ishte ndër më të vështirat në karrierën dhe jetën e tij të deritanishme dhe ai u ndesh me situata të ndryshme, ndër të cilat ishte lufta në Bosnje dhe Hercegovinë në vitet ’90.

“Kemi kaluar tetë ditë në terren, kemi bërë detyrat dhe punët që na kanë caktuar kolegët e AFAD-it, sapo kemi mbërritur kemi pasur për detyrë të shkojmë në pallatin 13-katësh që ishte shembur. Në atë moment ishte e pritshme që të ketë shpresë se ka dikush të gjallë nën rrënoja, por me pajisje të sofistikuara u konstatua se në atë gërmadhë nuk ka shenja jete”, tha Spahoviç për Anadoll.

Ata mbërritën në Turkiye pas errësirës, ​​por edhe atëherë mund të shihej përmasa e fatkeqësisë.

“Ne pamë imazhe të apokalipsit. Zona ku kaluam me automjete dhe helikopterë ishte shumë e frikshme për t’u parë. Në karrierën time, e cila është shumë më e gjatë se ajo që punoj në FUCZ, në fushën e shpëtimit dhe kërkimit të njerëzve, që është rreth 15-kaq vite, nuk kam patur kurre nje situate si kjo qe kam pasur tani ne Turqi, nje mbremje, rreth dy te mengjesit tani, na erdhi nje burre dhe na kerkoi te gjejme familjen e tij, ne nje moment gjetem nje atlete nga femija e tij qe i dhuruam.E shquar eshte koha e turnit ne kemi punuar 12 ore kur do te ikja u ktheva dhe pash nje burre qe rrinte ne binarin e ekskavatorit dhe qante.Nuk harroj kurre Ishte diçka që më goditi më shumë gjatë qëndrimit tim në Turqi, edhe pse ishin skena të ndryshme”, ka thënë Spahoviq.

Sipas tij, gjatë qëndrimit në Turkiye, ata panë gjithçka, por ishte një nga momentet më të vështira për të.

Është një skenë që lë gjurmë të pashlyeshme te njerëzit”, ka thënë Spahoviq.

Macja, të cilën ai e gjeti rastësisht dhe e solli në Bosnje dhe Hercegovinë, ishte një pikë e ndritshme për ta gjatë kthimit të tyre në Bosnje dhe Hercegovinë.

“Kur morëm informacionin se mund të përgatiteshim dhe të ktheheshim në Bosnje-Hercegovinë, derisa po përgatisnim kampin, ajo u shfaq papritur, sikur e kishte dërguar Zoti. Ajo ishte e frikësuar dhe duke u dridhur. E mora në krahë dhe tha: ‘Ti do të shkosh me mua në Bosnje, kështu që çfarëdo të ndodhë në kufij’. Ajo ishte me ne në furgon gjatë gjithë kohës, ne po e ushqenim. Ne po mendonim se si t’i quajmë. Fokusi ishte në ngjarje nga Turqia.Kujtuam vogëlushen e cila u nxorr e gjallë pas 248 orësh.Maca i është vënë emri -Aleyna.Ajo me siguri do të jetë një kujtim për ne këtu.Për fat të keq do të na kujtojë gjithmonë vuajtjet e qytetarëve të Turqia, por edhe kujtimi i jetës për shkak të vajzës që mbijetoi.Maca do të jetë simbol i jetës”, ka thënë Spahoviq.

Maca ishte te veterineri i cili tha se ishte rreth pesë muajshe.

Trauma dalëngadalë po ikën, po fle, po ha…”, ka thënë Spahoviq.

Dhe për ata që ishin në fushë në Turqi do të ketë një periudhë rikuperimi.

“Ne do të mundohemi që, nëpërmjet shoqërimit me miqtë tanë, përmes ndihmës psiko-sociale që morëm falas nga Kryqi i Kuq i FBiH-së, të qetësohemi, të grumbullohemi dhe të kuptojmë se jeta duhet të vazhdojë. Le të kthehemi në punët tona të përditshme. Sigurisht që do të jetë e vështirë, por të fitueshme do ta përballojmë”, shtoi Spahoviç.

Kategoritë
LajmeRajoni