Basketbollistja e kombëtares turke ka shkuar për të vizituar gjyshen e saj dhe ka përfunduar nën rrënoja

Numri i të vdekurve pas tërmeteve shkatërruese që goditën Turqinë dhe Sirinë është në rritje të pandalshme dhe shumë janë ende në kërkim, siç është rasti i basketbollistit turk Nilay Aydogan.

Përkatësisht, Universiteti Cankaya njoftoi se Nilay është zhdukur nën rrënoja, dhe se basketbollistja më parë fatkeqe kishte shkuar për të vizituar familjen e saj në Malatya.

Ajo u gjet aty nga tërmetet katastrofike, kështu që shtëpia ku qëndronte Aydogan u shkatërrua dhe po bëhet kërkimi.

“Ajo shkoi në provincën e Malatyas për të vizituar gjyshen e saj. Sipas informacioneve të mbledhura mësojmë se shtëpia ku po qëndronte Nilay ynë është shkatërruar dhe se procesi i shpëtimit vazhdon. Po mundohemi të marrim informacione të reja nga familja dhe të afërmit. Ne po lutemi për Nilay tonë”, thanë ata nga universiteti.

Të gjithë shpresojnë për një fund të lumtur të kërkimit dhe nevojiten pajisje ndërtimi për të shpëtuar atë dhe anëtarët e familjes së saj.
Kujtojmë se më shumë se 11,000 njerëz vdiqën gjatë tërmeteve shkatërruese.

Kategoritë
Sport