Basketbollisti lituanez gjendet i vdekur në mes të rrugës në Itali në rrethana misterioze

Basketbollisti lituanez Aurimas Cybas (27) u gjet i vdekur në mes të rrugës në Genova të Italisë pasi kishte ardhur për të vizituar mikun e tij, gjithashtu basketbollist.

Cybas po vizitonte mikun dhe bashkatdhetarin e tij Rimantas Daunys dhe udhëtimi u kthye në tragjedi pasi 27-vjeçari ra në mënyrë misterioze nga një lartësi prej 20 metrash.

Hetuesit nuk duan të përjashtojnë asnjë skenar dhe të enjten është planifikuar autopsia, pas së cilës do të dihen më shumë detaje.

Cybas luajti për klubin danez të basketbollit Bjerringbro BK dhe po vizitonte një mik që luan për italianin Pallacanestro Sestri, një ekip i vendosur në periferi të Genovas.

Dy basketbollistet ishin jashtë në Xhenova kur basketbollisti i plagosur u debatua me disa vizitorë të klubit të natës. Pas kësaj Cybas u dëbua nga klubi dhe më vonë miqtë e tij nuk mundën ta gjenin dhe e raportuan të zhdukur.

Në mëngjes është gjetur trupi i pajetë i një burri që po kalonte në rrugë, sipas mediave lokale dhe rezultoi se ishte trupi i basketbollistit të kërkuar.

Hetuesit nuk duan të përjashtojnë mundësinë e vetëvrasjes, ndonëse miqtë dhe familjarët e tij e mohojnë këtë.

Vëllai i tij tregoi se Cybas pothuajse kurrë nuk konsumoi alkool dhe nuk u grind kurrë. Në trupin e tij janë gjetur plagë, ndaj po hetohen të gjitha skenarët e mundshëm.

Kategoritë
Sport