Bashkimi Evropian do të dërgojë një milion copë municion artilerie në Ukrainë

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për prokurimin e përbashkët të një milion copë municionesh artilerie 155 mm për Ukrainën, tha të hënën ministri estonez i Mbrojtjes Hanno Pevkur.

Pas një takimi me homologët e tij të BE-së në Bruksel, Hanno Pevkur shkroi në Twitter se “është arritur një konsensus politik – një milion fishekë 155 mm drejt Ukrainës”.

Ndërsa lufta zvarritet në vitin e saj të dytë, Ukraina po konsumon municione më shpejt se sa mund të prodhojnë aktualisht SHBA dhe NATO.
Duke folur pas takimit në Bruksel, ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius tha se ishte i bindur se prodhimi i municioneve mund të rritet shpejt.

Pistorius tha se do të presë ofertat nga prodhuesit e municioneve deri në fund të marsit, duke theksuar rëndësinë e shpejtësisë kur bëhet fjalë për furnizimin e Ukrainës.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha në takim se “municioni i artilerisë është nevoja më e rëndësishme”. Nuk ka të bëjë vetëm me sasinë, ka të bëjë edhe me shpejtësinë e dorëzimit. Sa më shpejt të marrim sa më shumë predha të jetë e mundur, aq më shumë jetë do të shpëtohen”, tha Kabineti i Ministrave të Ukrainës në një deklaratë.

Përpara takimit, kryediplomati i BE-së, Josep Borrell, u tha gazetarëve se ishte i bindur se kapaciteti i prodhimit mund të rritet për të siguruar municione me vlerë 2 miliardë euro.

“Për të rritur kapacitetin tonë prodhues, duhet të ketë një perspektivë të qartë për kërkesën. Kjo është arsyeja pse ka tre këngë që shkojnë së bashku”, tha Borrell.

“Së pari, çfarë [municionesh] kemi tashmë. Së dyti, çfarë duhet të prodhohet. Së treti, kapaciteti industrial për të prodhuar më shumë. Është njëra pas tjetrës dhe të gjitha së bashku, ajo bën një paketë gjithëpërfshirëse dhe koherente. Financimi është aty. Kapacitetet janë atje, ato duhet të rriten dhe shtetet anëtare duhet të veprojnë së bashku për të qenë më efektive”, tha Borrell.

Plani i municionit prej 2 miliardë eurosh i Bashkimit Evropian për Ukrainën “është një hap shumë i fortë për të mbrojtur sigurinë evropiane”, shkroi në Twitter të hënën Andriy Yermak, kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës, në përgjigje të njoftimit.

Kategoritë
BotaLajme