Barcelona duhet të paguajë 8.5 milionë euro për një lojtar që u shkarkua me email, pa u prezantuar kurrë

Barcelona do të duhet të paguajë 8.5 milionë euro për Matheus Fernandes pas pretendimit të mesfushorit brazilian ndaj klubit Nou Camp për shkarkim të padrejtë.

Mesfushori brazilian, i cili ishte i vetmi futbollist në listën e pagave të Barçës që u shkarkua gjatë verës së vitit 2021, ngriti një padi duke kërkuar dëmshpërblim në shumën 14.8 milionë euro, por gjykata nuk e respektoi plotësisht argumentin e tij për dëmin material të shkaktuar nga shkarkimi .
Në vendimin e gjykatës thuhej se mesfushori brazilian, i cili luajti vetëm 17 minuta me fanellën e Barçës, do të marrë 7.7 milionë euro dëmshpërblim dhe 810 mijë euro të tjera paga të prapambetura.

Ndeshja e vetme zyrtare e Matheus Fernandes si lojtar i Barcelonës ishte në një ndeshje të Ligës së Kampionëve të luajtur kundër Dynamo Kyiv në nëntor 2020, dhe më 29 qershor 2021, Barcelona njoftoi ndërprerjen e kontratës së Matheus Fernandes, duke i dorëzuar atij dorëheqjen me email.

Barcelona shpenzoi shtatë milionë euro për transferimin e Mateus kur Eric Abidal ishte drejtor sportiv i klubit, por ai nuk u prezantua kurrë zyrtarisht, duke i dhënë pseudonimin “fantazmë”.

Interesante, klauzola e tij e blerjes ishte e pabesueshme 300 milionë euro.

Aktualisht, 24 vjeç, Matheus është i huazuar nga Palmeiras në Bragantino, Brazil. Gjatë aventurës së tij jetëshkurtër në futbollin evropian, ai luajti si huazim nga Barca në Real Valladolid, por as atje nuk arriti të bënte përshtypje.

Matheus Fernandes e filloi karrierën në Botafogo, për të cilën debutoi në vitin 2016 dhe më pas luajti për Palmeiras, nga i cili erdhi në Barcelonë.

Kategoritë
Sport