Arsenali arriti Cityn në krye të tabelës, United mezi mundi skuadrën më të dobët në ligë

Janë luajtur edhe tri ndeshje të xhiros së 12-të të Premierligës angleze dhe një fitore të vlefshme kanë arritur lojtarët e Arsenalit të cilët të paktën për një kohë të shkurtër arritën në ndarjen e pozitës së parë në ligë.

Arsenali fitoi 3:1 ndaj Burnley. Në fund të pjesës së parë, Leandro Trossard i dha epërsinë Topçinjve dhe ky ishte rezultati i pjesës së parë.

Josh Brownhill barazoi në minutën e 54-të, por gëzimi i mysafirëve ishte i shkurtër pasi William Saliba riktheu epërsinë e Arsenalit në minutën e 57-të. Në fund të ndeshjes gol shënoi edhe Oleksandr Zinchenko për finalen 3:1.

I suksesshëm ishte edhe Manchester United dhe ishte shumë më e vështirë se sa pritej të mposhte ekipin më të dobët në ligë me buxhetin më modest, skuadrën e Lutonit.

Golin e vetëm të ndeshjes e shënoi Victor Lindelof në minutën e 59-të të ndeshjes pas një goditje nga këndi dhe turmë në zonën e rreptësisë së Šeširdžija.

Ndeshjen më atraktive të programit të sotëm në orën 16:00 e kanë luajtur Crystal Palace dhe Everton dhe ka përfunduar me rezultat 2:3.

Mysafirët patën dy herë avantazhin dhe Palace u rikthye në lojë të dyja herët. Megjithatë, Idrissa Gueye i solli një fitore të merituar Evertonit në minutën e 86-të. Në ndeshjen e zhvilluar më herët, Wolverhampton mposhti Tottenhamin me rezultat 2:1 pas një kthese të madhe në kohën e ndalimit.

Premier League:

Manchester United – Luton 1:0

Arsenal – Burnley 3:1

Crystal Palace – Everton 2:3

Më herët sot:

Wolverhampton – Tottenham 2:1

Kategoritë
Sport