Arrestohet Kosovari në vendkalimin kufitar në Kroaci,për shkak të dyshimit të trafikim të drogës

Për shkak të dyshimit për prodhim dhe trafikim të paautorizuar të drogës, një shtetas i Kosovës 41 vjeç, të cilit i janë gjetur 3524 pilula nga lista e drogës gjatë kontrollit në pikën kufitare Klek mbrëmjen e së premtes, ka përfunduar me kallëzim penal në paraburgim, njoftoi policia Kroate të dielën.

Në vendkalimin Klek, në orën 23:10, ka mbërritur një automjet personal me marka gjermane, i drejtuar nga një 41-vjeçar dhe policët e stacionit të policisë kufitare Metkoviq dhe doganierët kanë gjetur 39 copë Diazepam dhe katër mbështjellës plastikë që përmbanin një tjetër. 3485 copë tableta në formë të rrumbullakët, ngjyra të ndryshme.

Duke qenë se shoferi nuk ka sqaruar në polici dhe doganë origjinën e pilulave apo nuk ka treguar dokumentacionin mjekësor për to, ato i janë marrë dhe është arrestuar me dyshimin për shitje të paligjshme të pilulave që janë në listën e barnave. .

Hetimi penal konfirmoi se ato ishin të destinuara për rishitje të mëtejshme të paligjshme.

Për shkak të dyshimit për prodhim dhe trafikim të paautorizuar të drogës, së bashku me një kallëzim penal, i njëjti i është dorëzuar mbikëqyrësit të mbajtjes në Departamentin e Policisë Dubrovnik-Neretva.

Kategoritë
LajmeRajoni