Ambasadori i Ukrainës: Rusia nuk i sjell dhurata Serbisë, por dëshiron ta kontrollojë

Nëse Serbia nuk e ndryshon shpejt qasjen e saj ndaj luftës në Ukrainë dhe nuk vendos sanksione kundër Rusisë, do të jetë një njollë e madhe në historinë e vendit, por një vit pas fillimit të luftës, propaganda e fortë “pro-putiniste” është ende prezente në Serbi, kështu që shumica e qytetarëve besojnë se rusët kanë të drejtë, u tha në takimin “Serbia nën agresionin “vëllazëror” të organizuar nga Optimizmi i Ri.

Ambasadori i Ukrainës Volodymyr Tolkach tha në fillim se Ukraina e di shumë mirë se çfarë do të thotë ndikimi rus dhe çfarë pasojash lë ai, dhe kujtoi se Kremlini filloi agresionin vite më parë, se mori kontrollin maksimal të Ukrainës duke punuar me politikanë të korruptuar, mbështeti rrjeti i organizatave ekstremiste, përhapi narrativën për historinë e përbashkët, u përpoq të kontrollonte kishën dhe përfundoi duke luajtur kartën e brezit të vjetër që është nostalgjik për BRSS.

“Kur shikojmë intensitetin e propagandës ruse, kuptojmë shumë mirë se Rusia nuk i sjell dhurata Serbisë, por bën të njëjtën gjë – ajo dëshiron kontroll”, tha Tolkac.

Bodrožić: Shumica e kolegëve tanë nuk janë të tillë, por janë të angazhuar në propagandë

Presidenti i NUNS, Željko Bodrožić tha se ka një problem me median dhe propagandën në Serbi, pavarësisht luftës në Ukrainë, dhe se propaganda pro Putinit ka kohë që ekziston, sepse përfiton edhe nga fakti që shumë gazetarë nuk janë gazetarët fare.

“Ne kemi një skenë të keqe mediatike, shumica e kolegëve tanë nuk janë kolegë tanë, ata merren me propagandë dhe nuk mund të bëjnë ndryshe, kështu që janë të mirëpritur në këtë situatë”, tha Bodrožić dhe shtoi se sot përballemi me propagandë të ngjashme si në viteve nëntëdhjetë, kur siç tha ai, “ne shkuam për të çliruar kroatët, boshnjakët dhe sllovenët”.

Varga: Serbia nuk e pa dy herë Murin e Berlinit

Politologu dhe gazetari Boris Varga vlerësoi se Serbia kur shikon Ukrainën, sheh pasqyrën e gabuar dhe në të njëjtën kohë e sheh veten si viktimë, por nga ana tjetër mbështet agresorin, gjë që është mjaft e diskutueshme.

“Agresioni kundër Ukrainës ka si pasojë që integrimi evropian ka pësuar, ne shohim në sondazhet e opinionit publik se mbështetja për integrimin po bie dhe kjo është shqetësuese. Serbia në mënyrë metaforike nuk e pa dy herë Murin e Berlinit, nuk e vuri re as kur ra dhe kur filloi të ngrihej sërish më 24 shkurt të vitit të kaluar”, tha Varga dhe shtoi se qeveria ka mundësi që “siç krijoi këtë lloj narrativa për Rusinë, që e ndryshojnë atë tani”.

Unë mendoj se zgjidhja është ndryshimi i humorit në qeveri, nëse thonë se Ukraina është viktimë, do të jetë kështu, tha Varga, duke shtuar se ka vërejtur një “ngrohje” ndaj Ukrainës.

Laliq: Rusofilia më duket se po pakësohet

Dramaturgu Ivan Laliç tha se atij i duket se rusofilia po zbehet, se ka rënë nga 80 në 60 për qind e mbështetjes për Putinin, por se është shkaktuar edhe nga urrejtja ndaj NATO-s dhe bombardimeve të vitit 1999.

“Edhe mua më shqetëson kur dikush të bombardon, por harrohet gjithmonë pse na bombarduan – sepse përballja me krimet nuk ndodhi”, tha Laliq.

Ai deklaroi se është plagosur në Sarajevë gjatë rrethimit, se ka qenë dëshmitar i atyre vuajtjeve dhe rrethimit katërvjeçar dhe se edhe sot përballet me pyetjet “nga kush u mbrojt Sarajeva?”.

Laliq iu referua krimit në Srebrenicë dhe veprimeve të “Skorpionëve” në të cilin u vranë 6000 shqiptarë, por shtoi gjithashtu se viktimat e bombardimeve po manipulohen, sepse thuhet se zyrtarisht janë vrarë 2500, por mbahet. hesht se 1900 prej tyre ishin shqiptarë.

Radovanoviq: Nëse Serbia nuk vendos sanksione ndaj Rusisë, do të jetë një tjetër njollë dhe turp

Historiania e artit Olivera Radovanoviq theksoi se kjo luftë do të shënojë shekullin e 21-të dhe se është e pabesueshme që pas Hitlerit në shekullin e 20-të, të shfaqet sërish një “një përbindësh”, i cili imagjinon se është mjeshtër i jetës dhe vdekjes, se disa njerëz. duhet të zhduken ose t’i kthejnë në skllevër.

“Nëse Serbia nuk vendos së shpejti sanksione kundër Rusisë, do të jetë një tjetër njollë dhe turp për ne. Pas ardhjes në pushtet, Aleksandar Vuçiq fillimisht theu sistemin shkollor dhe arsimin dhe më pas gjithçka ishte më e lehtë. Nxënësit erdhën te shkronja Z dhe u ndalën tek ajo, nuk e dinë më. Prandaj kemi murale me Putinin dhe njerëz që besojnë në mitologjinë e Vuçiqit se rusët na kanë ndihmuar gjatë shekujve dhe për Kosovën si tokë të shenjtë”, tha Radovanoviq.

Ajo shtoi se në këtë moment Serbia duhet ta ndryshojë atë narrativë dhe t’i kthehet realitetit, pra integrimit euroatlantik.

Grubaçki: Opinioni publik në Serbi është vazhdimisht i ekspozuar ndaj propagandës së Putinit

Themeluesi i “Optimizmit të Ri”, Branislav Guta Grubaçki, tha se agresioni i luftës është i papranueshëm për çdo banor normal të Evropës, por se opinioni publik në Serbi është vazhdimisht i ekspozuar ndaj propagandës së Putinit dhe se qëllimi i organizatës së tij është të përpiqet ta ndryshojë këtë.

Grubački njoftoi se tubime të tilla, të cilat do të mbledhin historianë, analistë, gazetarë, politikanë dhe punëtorë kulturorë, do të organizohen në ditët në vijim në Novi Sad, Kragujevc, Suboticë dhe sërish në Beograd, në mënyrë që sa më shumë njerëz të mund të shprehin mendimin e tyre. pikëpamjet për propagandën ruse.

“Si qytetar i lirë, unë mbështes të drejtën e Ukrainës që të zgjedhë vetë nëse dëshiron të shkojë në Evropë apo Azi dhe dua që ky të jetë qëndrimi zyrtar i Serbisë”, tha Grubacki.

Kategoritë
LajmeRajoni