Aksident i rëndë në provë përpara Rally Croatia. Shoferi irlandez vdiq në vend

GJATË stërvitjes përpara garës WRC Croatia Rally, rreth orës 12:40 një automjet doli nga rruga lokale 2201 në Lobor, afër Zllatarit.

Shoferi ka goditur një shtyllë druri me pjesën e përparme të majtë dhe ka ndërruar jetë në vend, ndërsa pasagjeri ka mbetur i padëmtuar, njofton NJP Krapino-Zagorska. Shoferi irlandez Craig Breen, i cili voziti për ekipin WRC Hyundai dhe ishte pranë majës së konkurrencës, vdiq.

Ata njoftuan nga Hyundai Motorsport

Ata njoftuan nga Hyundai Motorsport, një divizion i prodhuesit të makinave koreano-jugore që merret me motorsport.

“Hyundai Motorsport është thellësisht i pikëlluar për të konfirmuar se shoferi Craig Breen ka humbur jetën sot në një aksident gjatë një testi përpara Rally Croatia. Bashkëdrejtuesi James Fulton nuk u lëndua në aksidentin që ndodhi pas mesditës së kohës lokale. Hyundai Motorsport zgjat ngushëllimet më të thella familjes së Craig, miqve dhe tij për fansat e shumtë”, thanë ata nga Hyundai dhe shtuan se nuk do të japin komente shtesë për momentin.

Hetimi është në vazhdim

NP Krapinsko-Zagorska tha se nuk kanë informata tjera për aksidentin.

Hetimet e policisë janë duke vazhduar.

Në vendngjarje ndodhen disa automjete të policisë.

Kush ishte shoferi i vdekur?

Craig Breen ishte një shofer rally me përvojë, ai bëri debutimin e tij në WRC në 2009. Sezonin e kaluar ai zuri vendin e shtatë në përgjithësi në Kampionatin Botëror, ndërsa pas tri garave të para të këtij viti, ai mbajti pozitën e gjashtë në WC. Gjatë karrierës së tij, ai u ngjit tetë herë në podiumin e mitingjeve të Kupës së Botës, herën e fundit në shkurt të këtij viti, kur zuri vendin e dytë në Suedi dhe fitoi 30 teste shpejtësie në mitingjet e WRC.

Breen mori pjesë edhe në dy edicionet e para të Rally Croatia pasi kjo garë u përfshi në kalendarin e WRC, në vitin 2021 ai zuri vendin e tetë, dhe vitin e kaluar i katërti.

 

 

Kategoritë
LajmeRajoni