A përsëritet derbi mes Tottenhamit dhe Liverpoolit pas skandalit? Ekziston një rregull që e lejon këtë

Trajneri i Liverpool-it, Jurgen Klopp, ka kërkuar që të rikthehet ndeshja kundër Tottenhamit, në të cilën skuadra e tij u mund, por edhe u dëmtua rëndë pas një gabimi të madh të arbitrit.

Premier League pranoi në faqen e saj zyrtare se gjyqtarët gabuan në dëm të Liverpoolit duke mos lejuar një portë të pastër ndaj Tottenhamit për epërsinë 1:0. Shoqata e Arbitrave të Ligës Premier ka publikuar një audio regjistrim zyrtar nga dhoma VAR në të cilën dëgjohen gjëra të pabesueshme për këtë nivel futbolli.

Gjyqtarët në sallën e VAR-it menduan krejtësisht amatorisht se goli ishte pësuar, ndaj thanë “Gjithçka është në rregull, gjithçka është e pastër”. Megjithatë, ata mbetën të tronditur kur panë golin të anuluar.

Tani Jurgen Klopp ka folur për gjithçka dhe dëshiron që ndeshja të përsëritet.

“Si menaxher i Liverpool-it, unë dua një ripërsëritje. Argumenti kundër kësaj është se të gjithë do ta kërkojnë tani, por kjo situatë është e paprecedentë. Nuk besoj se do të ndodhë, por mendoj se një përsëritje është gjëja e duhur. Me sa mbaj mend, nuk ka ndodhur kurrë që diçka nuk ka ndodhur dhe kjo është arsyeja pse unë mendoj se ndeshja duhet të riluhet”, tha Klopp sot.

Mediat angleze hetuan mundësinë e riluajtjes së ndeshjes dhe dolën me një rregull pak të njohur të Premier League që e bën të mundur dhe i jep shpresë Liverpool-it.

Avokati sportiv Stephen Taylor Heath zbulon se ka një gjë në rregullat e Premier League që u jep shpresë tifozëve të Liverpool. Fillimisht është e nevojshme që Liverpool të lobojë për rikthimin e ndeshjes kundër Tottenhamit.

“Rregulli L18 thekson se një komitet i pavarur i themeluar i Ligës Premier ka fuqinë të urdhërojë një përsëritje të një ndeshje të ligës me kusht që një rekomandim për këtë është bërë nga një komitet i pavarur sipas Rregullës W51. Shkelje të dyshuara të rregullave, duke përfshirë ato nga një zyrtari i ndeshjes, duhet të konfirmohet. Prandaj, Liverpool ka opsionin që të lobojë në bordin e Premier League për të mbledhur një komitet me fuqinë për të urdhëruar një riluajtje,” zbuloi avokati Taylor për mediat angleze.

Tottenham, kujtojmë, fitoi me rezultat 2:1. Nëse loja do të përsëritej, do të ishte interesant të shihej reagimi i Tottenham-it pasi në momentet e golit të anuluar për Liverpool-in, Tottenham kishte më shumë lojtarë në fushë për shkak të kartonit të kuq të justifikuar.

Kategoritë
Sport