12 vjeçari nga Bosnja duke shitur çaj mbledh ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaşayan 12 yaşındaki Benjamin Mehanovic, "asrın felaketi" olarak nitelenen, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenlere yardım edebilmek için Dobrinja semtinde kurduğu küçük standında çay satıyor. ( Samır Jordamovıc - Anadolu Ajansı )

Benjamin Mehanovic, 12 vjeçar, me banim në Sarajevë, kryeqyteti i Bosnje-Hercegovinës, shet çaj për të ndihmuar të prekurit nga tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 në Kahramanmaraş, të cilët përshkruhen si “katastrofa e shekullit”.
Mehanovic, i cili mbledh ndihma duke shitur çaj në stendën e tij të vogël në lagjen Dobrinja të kryeqytetit, bëri një deklaratë për korrespondentin e AA.

Nxënësi i klasës së tetë Mehanoviç deklaroi se kishte parë tërmetet në Turqi dhe Siri në televizion dhe tha: “Më pas erdhi ideja për të hapur një kabinë. Telefonova edhe miqtë e mi dhe u ofrova që paratë që grumbulluam t’i dorëzojmë në bamirësinë Pomozi.ba këtu ose të blejmë materialet e nevojshme për foshnjat.”

Duke thënë se ai filloi fushatën e tij të ndihmës të shtunën, Mehanovic tha: “Kam mbledhur 100 euro deri më tani. Ditën e parë bleva materiale për foshnjat me paratë që mblodha dhe ditën e dytë ndihmën që mblodha e vendosa në një zarf dhe e çova në Pomozi.ba.” tha ai.

 

Kategoritë
LajmeRajoni