VAR në Angli përsëri në qendër të vëmendjes: Vendimi më i keq në historinë e futbollit?

Një tjetër vendim i teknologjisë VAR nga ndeshja e Premiership midis Crystal Palace dhe Leeds ngriti shumë pluhur pasi goli i Patrick Bamford u anulua për shkak të ofsajdit edhe pse me sa duket vetëm krahu i tij ishte në një pozicion të paligjshëm, jo ​​shpatulla.

“Unë nuk e kuptoj këtë rregull. Ju nuk mund të shënoni me dorën tuaj. Nuk ka kuptim. Më ka ndodhur mua, por unë e kam parë atë shumë herë. Kjo shkatërron futbollin. Ju doni të shihni gola. Amazingshtë e mahnitshme që kjo po ndodh. Edhe arbitri nuk mund ta kuptojë. Kur lojtarët dhe arbitrat nuk mund ta kuptojnë, a ka kuptim kjo? ”Pyeste veten Bamford.

Rregullat thonë se vendimi i VAR është i saktë, pasi ata menduan se dora e tij ishte jashtë loje, pavarësisht nga lëvizja e tij.

Gjegjësisht, rregulli thotë se shpatulla është pjesa e trupit që mund të shënojë një gol në mënyrë që t’i nënshtrohet rregullave jashtë loje.

Nuk u desh shumë që një numër legjendash të futbollit të reklamonin veten duke kritikuar këtë vendim.

Kështu, ish-mesfushori Uellsian Robbie Savage tha se “kjo është gjëja më e keqe që ai ka parë, domethënë, më e keqja në historinë e futbollit”, ndërsa Gary Lineker tha shkurt dhe qartë se ishte “absurde”.

Kategoritë
Sport