Vaksina kundër COVID-19, plus një pije falas

Bari izraelit ofron vaksina Covid-e me një pije FALAS, përderisa zyrtarët kërkojnë t’i inkurajojnë të rinjtë të vaksinohen.

Izraeli ka hapur një qendër vaksinimi Covid në një bar dhe po ofron një pije falas për të inkurajuar të rinjtë të vaksinohen.

Gastropubi i Tel Avivit Jenia, i cili ka qenë i mbyllur për një periudhë të gjatë gjatë pandemisë, hapi dyert për t’i shërbyer kërkuesve një lloj tjetër pijeje të enjten.

“Mendova se është një mundësi vërtet e mirë për të ardhur dhe për të marrë vaksinën, sepse nuk kisha as kohën dhe as aftësinë për të shkuar në vende të tjera”, tha May Perez, në mesin e dhjetra njerëzve që u paraqitën për pijet e tyre të para .

Izraeli është përshëndetur për drejtimin e një programi vaksinash mposhtëse në botë që e ka parë atë të vaksinojë një pjesë më të madhe të popullsisë së tij se çdo vend tjetër.

Por shkalla e njerëzve që marrin vaksinën ka rënë në mënyrë drastike javët e fundit, pasi rezulton se vetëm të moshuarit, të prekëshmit dhe grupet që janë në rrezik më të vogël e marrin atë.

Ndërkohë, mjekët kanë raportuar se kanë parë një rritje të të rinjve që përfundojnë në spital – shumica dërrmuese e të cilëve nuk janë vaksinuar.

Profesori Eyal Leshem, një ekspert i sëmundjeve infektive në spitalin më të madh të Izraelit tha: “Ju duhet të përgatisni komunikimin tuaj, të lëvizni për të punuar në mediat sociale, të lëvizni dhe të punoni me udhëheqës të komunitetit, opinionistë, madje edhe njerëz të famshëm, thjesht duke u siguruar që njerëzit të kuptojnë se është e sigurt dhe është me të vërtetë e rëndësishme për të gjithë që të vaksinohen, në mënyrë që të kthehemi në jetën normale.”

Ndërkohë studime premtuese nga spitali i Profesor Leshem sugjeruan që një dozë e parë e vaksinës Pfizer është 85 për qind efektive kundër infeksionit të koronavirusit midis dy dhe katër javësh pas inokulimit.

Sondazhi u krye mbi punonjësit e kujdesit shëndetësor në spital.

Raporti i Lancet u përqendrua në më shumë se 9,000 personel mjekësor në spitalin Sheba pranë Tel Aviv. Rreth 7,000 prej tyre morën dozën e parë, dhe pjesa tjetër nuk u inokuluan.

Nga grupi, 170 u diagnostikuan me Covid-19 pas testeve të kryera vetëm në ata që shfaqnin simptoma ose që kishin qenë në kontakt me transportuesit e koronavirusit.

Pesëdhjetë e dy përqind e tyre u zbulua se nuk ishin vaksinuar.

 

Duke krahasuar të dy grupet, studimi i Sheba llogariti se vaksina ishte 47 për qind efektive midis 1 dhe 14 ditëve pas inokulimit, duke u rritur në 85 për qind pas 15 deri në 28 ditë.

Izraeli ka shpërndarë një vaksinë të Pfizer / BioNTech në 4.23 milion banorë, ose 47 përqind prej nëntë milion të popullsisë së tij, 2.85 milion prej të cilëve kanë marrë kursin e plotë të rekomanduar me dy shpuarje (vaksina), gjë që e tregojnë shifrat e fundit të ministrisë së shëndetësisë./Gazetaere

Kategoritë
LajmeShëndetësi