Rubla ruse zhvlerësohet ndjeshëm kundrejt dollarit

Rubla ruse u dobësua sot, ndërsa tregu po pajtohet me perspektivën e të ardhurave më të ulëta nga eksporti në vazhdën e kufizimeve ndaj naftës ruse, shkruan Reuters.

Rubla humbi rreth 8% kundrejt dollarit javën e kaluar dhe është në rrugën e një rënie mujore pasi një embargo e naftës dhe kufiri i çmimit hynë në fuqi. Ministria e financave ka thënë se rënia e fundit lidhej me rimëkëmbjen e importeve.

Kundrejt euros, rubla humbi 1.1% në 74.35. Kundrejt juanit, ai ra me 1.9% në 9.95. Rubla mbetet monedha kryesore me performancën më të mirë në botë kundrejt dollarit këtë vit, e mbështetur nga kontrollet e kapitalit dhe importet e reduktuara.

Tani, me rënien e eksporteve dhe të ardhurave, një rubla më e dobët është më e dobishme, citoi agjencia e lajmeve TASS të thoshte të martën zëvendëskryeministri i parë Andrei Belousov.

Nafta e papërpunuar Brent, një pikë referimi globale për eksportin kryesor të Rusisë, u rrit me 0.4% në 84.2 dollarë për fuçi ndërsa indekset ruse të aksioneve ishin të përziera.

 

Kategoritë
LajmeTë ndryshme