Rritje marramendëse e çmimit të naftës pasi u zbulua vaksina kundër koronavirusit

Çmimi i naftës në ShBA ka shënuar rritje enorme pasi u zbulua vaksina kundër koronavirusit.

Dy kompanitë, “Pfizer” dhe “BioNtech” sot dhanë lajmin se vaksina që ata kanë zhvilluar funksionin 90% kundër koronavirusit, transmeton Indeksonline.

Menjëherë pas këtij lajmi, një fuçi naftë në ShBA nga 3.88 dollarë u bë 41.02 dollarë.

“Çmimet e naftës janë duke reflektuar pritshmëritë e zbulimit të suksesshëm të vaksinës, pasi që njerëzit do të dalin në rrugë dhe do të jenë në fluturime dhe kërkesa do të rritet”| u shprehë Andrew Lipow, presidenti i firmës së Houston, “Lipow Oli Associates” për Fox Business.

Kategoritë
Ekonomi

Të ngjajshmet