Rrezikimet e Kafeinës Pas Pijes Alkoolike: Mund T’i Shtoni Dhimbjet e Kokes dhe Nauzën

Edhe pse shumica e njerëzve që konsumojnë pije alkoolike kanë provuar “metoda” me të cilat mund të përballen me pasojat e alkoolit, ka disa metoda që duhet t’i kontrolloni përpara se të përpiqeni të shpëtoni nga kjo pasojë e pakëndshme.

Shumë njerëz përdorin kafeinën si një kurë për hangover, duke besuar se kafeja në fakt lehtëson simptoma të tilla si dhimbje koke dhe lodhje. Megjithatë, nutricionistja Laura Burak shprehet se duhet të mendoni mirë nëse planifikoni të pini kafe për të lehtësuar hangoverin. Kjo është për shkak se kafeina mund t’i përkeqësojë simptomat.

Dehidratues i dyfishtë

Dehidratimi është shkaku i shumë efekteve anësore të pakëndshme si lodhja, vjellja dhe marramendja, të cilat i përjetojmë kur jemi të uritur. Por pija juaj e mëngjesit vetëm mund të përkeqësojë problemet tuaja të dehidrimit.

Kafeja mund të jetë diuretike, kështu që pirja e saj kur jeni të uritur mund të jetë e keqe për trupin tuaj dhe të çojë në dehidrim. Të gjitha këto mund të rrisin simptomat tuaja të hangover. Në veçanti, dehidrimi mund të shkaktojë një dhimbje koke të rëndë. Kur nuk merrni mjaftueshëm lëngje, truri juaj tkurret, largohet pak nga kafka dhe kjo ushtron presion mbi nervat, gjë që mund të shkaktojë dhimbje koke.

Pirja mund të ndikojë në nivelet e dopaminës, e cila mund të prishë neurotransmetuesit e tjerë dhe të ndikojë negativisht në disponimin tuaj të nesërmen. Kur efektet relaksuese të alkoolit shuhen, sistemi juaj nervor duhet të rregullohet dhe kjo mund të rezultojë në shqetësim të shtuar. Kjo është arsyeja pse ankthi, depresioni dhe nervozizmi janë disa nga shenjat e një hangover.

Mund të shkaktojë dhimbje stomaku

Pirja e pijeve të forta mund të sabotojë edhe stomakun më të fortë. Kjo është për shkak se alkooli irriton mukozën e stomakut dhe zorrëve. Për shkak të kësaj, pirja mund të prishë sistemin tuaj të tretjes, duke shkaktuar nauze, të vjella dhe dhimbje stomaku.

Megjithatë, kafeja gjatë një hangover mund të shkaktojë dhimbje shtesë në stomak. Jo vetëm që kafeina vepron si një stimulues, duke përshpejtuar kontraktimet në zorrët tuaja, por përmbajtja e saj e acidit dhe yndyrës mund të çojë gjithashtu në fryrje, urth dhe zbaticë acidi.

Mund të shqetësojë gjumin

Alkooli do t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt, por gjatë natës do të shkatërrojë cilësinë e gjumit tuaj. Pirja ndërpret lirimin e trurit të melatoninës, një hormon që mbështet gjumin dhe mund të zvogëlojë gjumin REM – faza e thellë e gjumit kur ndodhin ëndrrat.

Pra, nuk është çudi pse zgjoheni të lodhur gjatë një hangover dhe kur hidhni një stimulues tjetër si kafeina, kjo do të çojë në probleme me cilësinë e gjumit. Çfarë është më e keqja, nëse përdorni rregullisht një kombinim të alkoolit dhe kafeinës, privimi i gjumit mund të bëhet një problem më i madh, duke prekur çdo fushë tjetër të jetës tuaj.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi