Reali dhe Barcelona tronditën Spanjën pasi morën vendime të sikletshme për tifozët

Sot dhe nesër do të luhen ndeshjet çerekfinale të Kupës së Mbretit spanjoll dhe para takimit kanë dalë në sipërfaqe vendimet e turpshme të dy klubeve më të mëdha, Real Madrid dhe Barcelona, ​​që takohen me Atletico dhe Real Sociedad.

Gjegjësisht, gjigantët spanjollë së fundmi kanë marrë një vendim që t’i ndalojnë tifozët vizitorë të hyjnë në stadiumet e tyre në mënyra të caktuara duke veshur fanella apo rekuizita të skuadrave kundërshtare.
Ndonëse masa është në përputhje me ligjin, ajo përfaqëson një precedent serioz, sepse shumë e konsiderojnë atë kundër futbollit pasi rekuizitat janë ndër të preferuarat e tifozëve të futbollit.

Fitil u ndez nga ndalimi i tifozëve të Espanyolit për të veshur rekuizita në ndeshjen kundër Barcelonës në La Liga më 31 dhjetor dhe për shkak të “ndeshjes me rrezikshmëri të lartë” tifozët e Real Sociedad nuk do të mund të mbajnë simbolet e klubit nga San Sebastian sonte në Camp Nou.

Nga ana tjetër, tifozët e Atléticos në Bernabeu do të mund të veshin fanellat e tyre, por vetëm 334 njerëz me fat morën bileta nga 4000 që i kërkuan përmes klubit.

Ndryshe nga rregulli që zbatohet në garat e UEFA-s, sipas të cilit është e detyrueshme rezervimi i kuotës së biletave për tifozët vizitorë, ky rregull nuk zbatohet në garat spanjolle.

Reali kushtëzoi edhe blerjen e biletave për tifozët e Atléticos vetëm përmes klubit që ka marrë kuotën e biletave, ndaj ata që blejnë bileta në një mënyrë tjetër nuk do të mund të hyjnë në stadium me tiparet e klubit.
Mbetet për t’u parë se çfarë qëndrimi do të mbajnë gjigantët spanjollë për çështjen e veshjes së fanellat dhe shenjat e kundërshtarëve në kompeticionet evropiane, pasi UEFA e detyron mikpritësin të rezervojë të paktën pesë për qind të kapacitetit për tifozët e ftuar.

Ndryshe, Real Madridi dhe Barcelona çuditërisht shtrënguan duart dje dhe morën një vendim interesant duke regjistruar emrin “El Clasico” si markë.

Kategoritë
Sport