Nëntë ushqime që parandalojnë sëmundjet e zemrës

Zemra është një nga organet kyçe, shëndeti i së cilës ndikon në funksionimin e të gjithë organizmit. Për ta mbajtur atë të shëndetshëm rekomandohet aktiviteti fizik i rregullt, si dhe kujdesi për një dietë të shëndetshme.

Disa ushqime janë veçanërisht të dobishme për shëndetin e zemrës së njeriut dhe më poshtë po ju paraqesim disa prej tyre.

Perime me gjethe jeshile të errët

Perimet me gjethe të errëta si spinaqi janë të pasura me fibra dhe mikroelemente që ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të zemrës.

Vaj ulliri
Vaji i ullirit është plot me antioksidantë dhe viraminë, të cilat janë të mira për zemrën. Megjithatë, përdorni atë në moderim.

Bishtajat
Përveçse kanë një efekt të favorshëm në shëndetin e zemrës, ato ulin kolesterolin, ulin presionin e gjakut dhe inflamacionin.

shegë
Antioksidantët në bar mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe të kontribuojnë në arterie më të shëndetshme.

Drithërat e plota
Për një zemër më të shëndetshme, thuani lamtumirë karbohidrateve të rafinuara dhe përfshini drithërat në dietën tuaj.

Patate
Patatet janë të pasura me fibra dhe kalium, i cili ka një efekt të dobishëm në uljen e presionit të gjakut.

Arra
Është gjithashtu një nga ushqimet që ka një efekt të favorshëm për zemrën sepse përmban acide omega 6 dhe omega 3, si dhe acide yndyrore të pangopura.

Salmon
Salmoni zvogëlon rrezikun e vdekjes të shkaktuar nga aritmitë.

Papaja
Konsumimi i këtij ushqimi ndihmon në parandalimin ose uljen e rrezikut të sulmit në zemër falë antioksidantit të vlefshëm likopen, shkruan Times of India.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi