Mjekët ndajnë simptomat më të çuditshme të kancerit tek njerëzit, disa do t’ju shokojnë

Grumbuj të pazakonta, kollë të vazhdueshme dhe dhimbje koke janë shenja të zakonshme paralajmëruese të kancerit, paralajmërojnë mjekët. Megjithatë, jashtëqitjet e shumta, djersitja e tepërt dhe halucinacionet e pazakonta janë gjithashtu disa, jo aq të zakonshme, shenja që tregojnë se mund të keni kancer. Shumë nga këto simptoma janë jashtëzakonisht të zakonshme dhe mund të shkaktohen nga shumë kushte të ndryshme, dhe shumica e njerëzve, për fat të keq, i injorojnë ato për një kohë shumë të gjatë.

Ekspertët paralajmërojnë se zbulimi në kohë i simptomave është çelësi i suksesit në trajtimin e kancerit. ”Ka më shumë se 200 lloje të kancerit me shumë simptoma të ndryshme të mundshme. Është e pamundur t’i njihni të gjitha, prandaj është e rëndësishme të kërkoni këshilla mjekësore nëse vëreni diçka që nuk ju duket normale ose nuk largohet për një kohë të gjatë. Në shumicën e rasteve, zakonisht është diçka e padëmshme. Por nëse është kancer, njohja e hershme e simptomave do të thotë se trajtimi ka më shumë gjasa të jetë i suksesshëm”, tha Karis Betts, kreu i informacionit shëndetësor për Daily Mail.

Një karrige lundruese

Jashtëqitja lundruese mund të jetë një shenjë paralajmëruese e hershme e kancerit të pankreasit, sipas mjekëve. Edhe pse tingëllon e pabesueshme, tumoret në pankreas mund të bllokojnë kanalet e organit, duke ndaluar lirimin e enzimave që shpërbëjnë ushqimet yndyrore. Pa këtë reagim të brendshëm të trupit, jashtëqitja mund të jetë e yndyrshme dhe lundruese. Por kjo simptomë nuk është domosdoshmërisht kanceri i pankreasit, jashtëqitja lundruese mund të jetë gjithashtu një shenjë e fibrozës cistike dhe sëmundjes celiac.

Halucinacionet
Bërja e zhurmave të rastësishme apo edhe zërave të vërtetë mund të jetë një simptomë e një gjendjeje të shëndetit mendor. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se kjo mund të jetë edhe shenjë e kancerit. Halucinacionet dëgjimore mund të shkaktohen nga tumoret e trurit që janë kancerogjene ose beninje. Kjo mund të ndodhë nëse tumori është në lobin temporal, pjesa e trurit që është përgjegjëse për përpunimin e tingujve, të kuptuarit e gjuhës dhe kujtesës. Halucinacionet mund të ndodhin edhe kur tumori shtyp nervin që dërgon sinjale nga veshi në tru.

Ndryshimet në thonjtë

Mbajtja e gjurmëve të ngjyrës dhe formës së thonjve tuaj mund t’ju shpëtojë fjalë për fjalë jetën. Vijat blu, kafe ose të zeza poshtë thonjve mund të jenë një shenjë se keni kancer të lëkurës. Po kështu, ndryshimet në formën e thonjve tuaj mund të jenë një shenjë e poshtër e kancerit të mushkërive dhe thonjtë e zbehtë mund të lidhen me kancerin e mëlçisë.

NgathtësiRënia e gjërave, humbja e ekuilibrit dhe ngathtësia e përgjithshme që nuk ju kanë ndodhur aq shumë më parë janë disa nga shenjat e tjera të një tumori të trurit, megjithëse ato zakonisht shoqërohen me çmenduri. Nëse një tumor formohet në trungun e trurit, ku truri juaj lidhet me palcën kurrizore, mund të rezultojë që të bëheni të ngathët dhe të keni probleme me ecjen, thjesht për shkak të vendndodhjes së tij. Domethënë, kjo është për shkak se mund të prishë lidhjen e drejtpërdrejtë midis trurit tuaj dhe pjesës tjetër të trupit tuaj.

Hulumtimi i kryer nga Universiteti i Londrës, i udhëhequr nga Dr. Suzanne Scott, ka zbuluar se sa delikate mund të jenë disa nga shenjat e kancerit. Një studim i 39 pacientëve me kancer të trurit zbuloi se shumë gabimisht e lidhën mungesën e ekuilibrit si një simptomë të plakjes.

Humbja e interesit për hobi

Ka shumë arsye të ndryshme pse ne mund të heqim dorë nga një hobi, qoftë të luajmë një instrument apo të jemi anëtar i një ekipi sportiv. Por një humbje e papritur e interesit për hobin tuaj të preferuar mund të jetë gjithashtu një shenjë e një tumori në tru. Në studimin e Dr. Scott, pacientët me kancer raportuan se ishin më pak të interesuar për aktivitetet dhe se nuk kujdeseshin aq shumë për marrëdhëniet, punën dhe hobi. Sipas Brain Tumor Charity, një në tre persona me tumor në tru përjetojnë një lloj ndryshimi të personalitetit.

Ekspertët e shpjegojnë si më poshtë. Ndërsa tumori rritet, ai ushtron presion mbi qelizat e shëndetshme përreth tij. Ndryshimet e personalitetit mund të ndodhin kur tumori është në lobin frontal, i cili kontrollon emocionet dhe personalitetin tuaj. Kjo pjesë e trurit gjithashtu rregullon sjelljen dhe kur tumoret zhvillohen në këtë zonë, mund të shkaktojë që njerëzit të sillen në mënyra që mund të konsiderohen të papërshtatshme nga ana sociale. Është gjithmonë e rëndësishme të kujdeseni për shenjat paralajmëruese të kancerit dhe të dalloni simptomat herët. Vetëm 40 për qind e pacientëve me kancer të trurit jetojnë më shumë se një vit pas diagnozës dhe vetëm 20 për qind mbijetojnë pesë vjet, raporton Daily Mail.

Djersitje e shtuar

Rritja e djersitjes kur është vapë, kur jeni duke ushtruar ose kur jeni i sëmurë është normale. Por zgjimi në një pellg me djersën tuaj mund të jetë një shenjë e një sërë gjendjesh shëndetësore, duke përfshirë menopauzën, ankthin dhe sheqerin e ulët në gjak. Mund të jetë gjithashtu një shenjë e kancerit, thonë mjekët. Hulumtimet e Kancerit pretendojnë se djersitja e tepërt mund të jetë shenjë e limfomës, tumoreve karcinoide, leuçemisë, mesothelioma, kancerit të kockave dhe madje edhe kancerit të mëlçisë.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi