Kroacia lëkundet përsëri: 100 tërmete në dy ditë

Një tërmet i ri u regjistrua këtë mëngjes në Kroaci, Qendra Sizmologjike Mesdhetare Evropiane (EMSC) njoftoi se këtë mëngjes në 7.11 të mëngjesit, një tërmet me madhësi 2.9 të shkallës Rihter goditi zonën e Petrinja, Sisak, Pokupsko. Në dy ditë, 100 tërmete u regjistruan në Kroaci, njoftuan sizmologët.

Epiqendra e tërmetit këtë mëngjes ishte afër Pokupsko, 34 kilometra nga Zagrebi dhe 23 kilometra nga Velika Gorica, në një thellësi prej 15 kilometrash.

Sipas EMSC, që nga mbrëmja e kaluar në orën 9 të mbrëmjes, Kroacia është goditur nga më shumë se 10 tërmete dhe më i forti ishte rreth një orë me një madhësi prej 2.5 të shkallës Rihter.

Nga 3 janar deri më 4 janar, në orën 5 pasdite, 90 tërmete u regjistruan në Kroaci në zonën e Petrinja, e cila u godit nga një tërmet i fortë me madhësi 6,2 të shkallës Rihter javën e kaluar, sipas të dhënave të Shërbimit Sizmologjik Kroat.

Nga kjo, 59 tërmete u regjistruan më 3 Janar, dhe 31 u regjistruan më 4 Janar nga 5 pasdite, raporton Tanjug.

Kategoritë
LajmeRajoni