Kolesteroli në gjak: Gjithçka që duhet të dini për të

Kolesteroli është i nevojshëm për funksionimin e trupit, megjithëse perceptohet në mënyrë negative.

Mëlçia është përgjegjëse për prodhimin e saj dhe përfaqësimi i saj ndikohet nga një dietë e pasur me yndyrna të ngopura dhe zakone të jetesës. Nivelet e kolesterolit gjithashtu ndryshojnë në varësi të moshës, peshës dhe gjinisë, si dhe gjenetikë.

Njohja e karakteristikave dhe pasojave të kolesterolit është çelësi për ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm dhe reduktimin e rrezikut të sëmundjeve të rënda si sëmundjet e zemrës. Pothuajse çdo person të paktën një herë në jetën e tij pyet veten se si të zvogëlojë kolesterolin.

Vlerat e kolesterolit
Vlerat e rekomanduara të kolesterolit janë:

• Kolesteroli total < 5.0 mmol/l
• Kolesteroli LDL < 3.0mmol/l
• Kolesteroli HDL > 1,0 mmol/l për meshkujt, pra > 1,2 mmol/l për femrat

Kolesterol i larte
Sasitë e tepërta të kolesterolit rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, të cilat shprehen në një përqindje mjaft të madhe të popullsisë. Me kolesterol të lartë, ju mund të zhvilloni depozita yndyrore në enët tuaja të gjakut, të cilat kur rriten e bëjnë të vështirë rrjedhjen e gjakut nëpër arteriet tuaja. Ndonjëherë këto depozita mund të formojnë një mpiksje që shkakton një atak në zemër ose goditje në tru, shkruan Mayo Clinic.

Kolesteroli i lartë mund të jetë i trashëguar, por shpesh është rezultat i një stili jetese jo të shëndetshëm. Një dietë e shëndetshme, aktiviteti i rregullt fizik dhe ndonjëherë mjekimi mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit.

Kolesterol pak i ngritur
Edhe niveli i ulët i kolesterolit në moshën e mesme rrit ndjeshëm rrezikun e një personi për sëmundje të zemrës, zbulon hulumtimi. Për çdo dekadë midis moshës 35 dhe 55 vjeç, rreziku i sëmundjeve të zemrës mund të rritet me gati 40%, zbuloi studimi.

Edhe pse jo të gjithë me kolesterol të lehtë ose mesatarisht të ngritur do të duhet të fillojnë të përdorin ilaçe, ata mund të përfitojnë nga ndryshimet në dietë dhe ushtrimet më energjike, thotë Dr Anne Marie Navarre-Bogan, autorja kryesore e studimit të botuar në revistën Circulation, sipas BBC. Ajo që ne u bëjmë enëve tona të gjakut në të 20-at, 30-at dhe 40-tat tona, vendos skenën për sëmundje më vonë në jetë, dhe nëse presim deri në të 50-at ose 60-at për të menduar për parandalimin e sëmundjeve të zemrës, një mundësi e rëndësishme tashmë ka humbur. , thotë ajo. .

Simptomat e kolesterolit
Kolesteroli i lartë në gjak mund të kalojë pa u vënë re, dhe ju mund ta zbuloni atë me analizat e gjakut. Përveç simptomave të tilla si rrahjet e shpejta të zemrës dhe dhimbje në qafë dhe në pjesën e pasme të kokës, nëse keni ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë, shihni mjekun tuaj nëse vëreni këto shenja të kolesterolit të lartë që mund të shfaqen në sytë tuaj:

rritje të verdhë në qepalla (xanthelasma – depozitat yndyrore rreth syve)
unaza blu, të bardha ose gri të lehta rreth kornesë (depozitat e yndyrës në kornea)

Kur duhet të shkoni te mjeku për kolesterolin?

Sipas Institutit Kombëtar të Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut (NHLBI), matja e parë e kolesterolit duhet të jetë midis moshës 9 dhe 11 vjeç, dhe më pas të përsëritet çdo pesë vjet, shkruan Klinika Mayo. NHLBI rekomandon gjithashtu që kolesteroli të matet çdo një deri në dy vjet për burrat e moshës 45 deri në 65 vjeç dhe për gratë nga 55 deri në 65 vjeç dhe një herë në vit për ata mbi 65 vjeç.

Nëse rezultatet e testit nuk janë brenda vlerave të dëshiruara, mjeku mund të sugjerojë matje më të shpeshta. Gjithashtu, mjeku juaj mund të sugjerojë analiza më të shpeshta nëse keni një histori familjare të kolesterolit të lartë, sëmundjeve të zemrës ose faktorëve të tjerë të rrezikut, si diabeti ose presioni i lartë i gjakut.

Llojet e kolesterolit: kolesteroli i keq (LDL dhe VLDL) dhe i mirë (HDL)

Në mënyrë që kolesteroli të transportohet me gjak nga mëlçia ose sistemi tretës në çdo qelizë dhe ind të trupit, ai kombinohet me disa proteina për të formuar lipoproteina. Bazuar në atë që mbartin lipoproteinat, ekzistojnë lloje të ndryshme të kolesterolit. Llojet më të rëndësishme të lipoproteinave janë:

Kolesteroli LDL
Lipoproteina me densitet të ulët (LDL) mund të grumbullohet brenda mureve të enëve të gjakut, duke i bërë ato të forta dhe të ngushta. Ndonjëherë ato mund të formohen në mpiksje, të cilat nëse ngecin në një hapësirë ​​​​të ngushtuar, shkaktojnë një atak në zemër ose goditje në tru. Kjo është arsyeja pse kolesteroli LDL shpesh quhet kolesterol “i keq”.

Kolesteroli HDL
Lipoproteina me densitet të lartë (HDL) njihet edhe si kolesteroli “i mirë”, sepse largon kolesterolin e tepërt dhe e kthen atë në mëlçi, ku zbërthehet dhe hiqet nga trupi juaj. Sa më i ulët të jetë përqendrimi i HDL-kolesterolit në gjak, aq më i madh është rreziku i zhvillimit të sëmundjes.

Nivelet e HDL priren të jenë më të ulëta te njerëzit që kanë sindromë metabolike – një gjendje që përfshin obezitetin, presionin e lartë të gjakut dhe sheqerin e lartë në gjak.

Rritja e aktivitetit fizik, përveçse ju ndihmon të humbni peshë, mund të ulë trigliceridet (lloji më i zakonshëm i yndyrës në trupin tuaj) dhe të rrisë nivelet tuaja HDL. Mjaftojnë vetëm 60 minuta ushtrime me intensitet të moderuar në javë.

Për sa i përket dietës, shmangni yndyrnat trans sepse ato mund të rrisin kolesterolin LDL dhe të ulin kolesterolin HDL. Ushqimet si ëmbëlsira dhe biskotat, ushqimet e skuqura dhe disa margarina shpesh përmbajnë yndyrna trans, ndaj kufizoni ato. Gjithashtu, yndyrnat e ngopura gjenden në mish dhe në produktet e qumështit me yndyrë të plotë.

Pirja e duhanit ul nivelin e HDL, sidomos te femrat, dhe rrit nivelin e LDL dhe triglicerideve.

Marrja e moderuar e alkoolit mund të rrisë nivelet e kolesterolit HDL, shkruan Mayo Clinic. Për njerëzit e shëndetshëm, kjo do të thotë një pije në ditë për gratë dhe burrat mbi 65 vjeç dhe deri në dy pije në ditë për burrat 65 vjeç e lart. Megjithatë, alkooli i tepërt mund të shkaktojë shtim në peshë dhe të rrisë presionin e gjakut dhe nivelet e triglicerideve.

Nivelet e HDL-së ndonjëherë përmirësohen me barna që përdoren për të ulur LDL dhe trigliceridet.

Trigliceridet
Trigliceridet i përkasin lipideve (yndyrave) dhe sintetizohen nga karbohidratet e tepërta në dietë. Mund të jenë me origjinë bimore ose shtazore, dhe gjenden në: alkool, gjalpë, ushqime të skuqura, qumësht të plotë, djathë, krem, mish yndyror, margarinë, makarona, ëmbëlsira, ëmbëlsira dhe biskota, pije të gazuara dhe të ëmbla.

Shkaku më i zakonshëm i rritjes së triglicerideve janë:

mungesa e aktivitetit fizik,
mbipeshë,
pirja e duhanit, anashkalimi i vakteve dhe
duke ngrënë vakte të mëdha
Trigliceridet e ngritura janë një problem shëndetësor që mund të rregullohet me një dietë të duhur. Prandaj, nëse dëshironi të reduktoni trigliceridet në gjak, është e nevojshme të zvogëloni marrjen e sheqerit dhe niseshtës, gjegjësisht produkteve të rafinuara të drithit.

Faktoret e rrezikut
Gjenetika është diçka që nuk mund ta kontrolloni, dhe pjesërisht, mund ta bëjë më të vështirë për trupin tuaj heqjen e kolesterolit LDL nga gjaku ose zbërthimin e tij në mëlçi. Nga ana tjetër, pasiviteti, obeziteti dhe dieta jo e shëndetshme kontribuojnë gjithashtu në një pjesë të dëmshme të niveleve të kolesterolit dhe triglicerideve dhe janë ndër faktorët që mund të ndikoni.

Faktorët që mund të rrisin rrezikun e niveleve të kolesterolit jo të shëndetshëm përfshijnë:

Dieta e dobët – ngrënia e shumë yndyrave të ngopura, të gjetura në mish me yndyrë dhe produkte qumështi me yndyrë të plotë, ose yndyrna trans, që shpesh gjenden në ushqime të vogla ose ëmbëlsira të paketuara, mund të rezultojë në nivele jo të shëndetshme të kolesterolit.
Obeziteti – një indeks i masës trupore (BMI) prej 30 ose më shumë ju vë në rrezik për kolesterol të lartë.
Mungesa e aktivitetit fizik – stërvitja ndihmon në rritjen e HDL të trupit tuaj, kolesterolin “të mirë”.
Pirja e duhanit – mund të ulë përqindjen e kolesterolit “të mirë”.
Alkooli – shumë alkool mund të rrisë nivelet e kolesterolit total.
Mosha – me kalimin e moshës, mëlçia juaj bëhet më pak e aftë për të hequr kolesterolin LDL.
Sasia e kolesterolit mund të ndikohet edhe nga disa gjendje mjekësore: sëmundja kronike e veshkave, diabeti, HIV, hipotiroidizmi, lupusi dhe mund të përkeqësohet nga disa lloje të barnave të marra për të trajtuar aknet, kancerin, presionin e lartë të gjakut, funksionin e parregullt të zemrës ose. pas transplantimit të organeve.

Komplikimet për shkak të kolesterolit të ngritur

Kolesteroli i lartë mund të shkaktojë një grumbullim të rrezikshëm të kolesterolit dhe depozitave të tjera në muret e arterieve tuaja (aterosklerozë). Këto depozita (pllaka) mund të zvogëlojnë rrjedhën e gjakut nëpër arteriet tuaja, gjë që mund të shkaktojë komplikime, të tilla si:

Dhimbje gjoksi – nëse preken arteriet që furnizojnë me gjak zemrën (arteriet koronare), mund të keni dhimbje gjoksi (anginë) dhe simptoma të tjera të sëmundjes së arterieve koronare.
Sulmi në zemër – nëse pllakat çahen, mund të formohet një mpiksje gjaku në vend – duke bllokuar rrjedhën e gjakut ose duke u çliruar dhe duke bllokuar një arterie në rrjedhën e poshtme. Nëse furnizimi me gjak në një pjesë të zemrës ndalet, do të keni atak në zemër.
Goditja në tru – Ngjashëm me një atak në zemër, një goditje ndodh kur një mpiksje gjaku bllokon rrjedhjen e gjakut në një pjesë të trurit.

Si të ulni kolesterolin?

Ndryshimet e stilit të jetesës që mund të

për të ndihmuar në uljen e kolesterolit mund t’ju ndihmojë të mos keni fare kolesterol të lartë. Këtu janë disa zakone të dëshirueshme:

Shmangni ushqimin e kripur
Hani më shumë fruta, perime dhe drithëra
Kufizoni sasinë e yndyrës shtazore dhe përdorni yndyrna të mira me moderim
Mbani një peshë të shëndetshme
Ndaloni duhanin
Ushtroni disa herë në javë për të paktën 30 minuta
I moderuar me alkool
Ulni stresin
Bananet dhe kolesteroli
Si të gjitha frutat, bananet janë një burim i mirë i fibrave, veçanërisht fibrave të tretshme, të cilat janë gjetur se ndihmojnë në uljen e kolesterolit. Lidhin kolesterolin dhe në këtë mënyrë mundësojnë eliminimin e tij nga organizmi. Një banane ka gjithsej 2.40 g fibra, nga të cilat 0.60 janë të tretshme dhe 1.80 g janë të patretshme.

Klinika e Cleveland liston opsionet më të mira:

fasule
tërshërë
elbi
banane
patate
mollët
dardha

Kategoritë
FamiljeShëndetësi