Ja pse trupave ukrainase u thuhet “mos e telefononi të dashurën tuaj nga fusha e betejës”

Ushtarët ukrainas kanë përshkruar rreziqet e përdorimit të një telefoni celular në vijën e frontit dhe se si telefonat e ushtarëve rusë mund të përdoren për t’i shënjestruar – me efekt shkatërrues.

“Kur dëgjoni një dron, keni rreth pesë sekonda për të lënë pozicionin tuaj dhe për të vrapuar. Raketa do të fluturojë me shpejtësi.”

Dëshmitë e reja sugjerojnë se rrjetet celulare tani janë duke u armatosur si një instrument lufte në konfliktin aktual, pasi secila palë gjurmon telefonat e ushtarëve.

Rreziqet e përdorimit të pajisjeve në fushën e betejës ndoshta janë vënë sërish në qendër të vëmendjes, pasi Rusia fajëson përdorimin e telefonit celular nga ushtarët e saj për një sulm vdekjeprurës raketor ukrainas në Makiivka, i cili sipas disa vlerësimeve vrau qindra ushtarakë.

Pajisjet e quajtura simulatorë vendosen brenda dronëve dhe kamionëve dhe dërgohen në fushën e betejës për të marrë sinjalet e telefonave aty pranë.

Është gjithashtu e mundur që disa sisteme mund të identifikojnë drejtpërdrejt vendndodhjen e telefonit kur simuluesit lidhen me to, për shembull duke hyrë në sistemin e brendshëm GPS të telefonit.

Kur studiuesit intervistuan ushtarët në vijën e frontit në Donbas në vitin 2017, ata zbuluan se ata zakonisht përdornin telefonat e tyre pavarësisht se i dinin rreziqet.

Kategoritë
BotaLajme