Historia/ Si e shkatërroi Mourinho karrierën e Pedro Leonit?

Një menaxher mund ta bëjë ose ta thyejë një lojtar. Dikush i ngulfatur nën një trajner mund të kthehet triumfues nën një tjetër. Rilindja e Marcos Alonsos në Chelsea nën drejtimin e Thomas Tuchel është një shembull i fundit për këtë çështje.

Sidoqoftë, ndërsa marrëdhëniet midis lojtarëve dhe trajnerëve shpesh mund të prishen, ato rrallë arrijnë gjendjen e përbuzjes së hapur që u zhvillua midis Jose Mourinhos dhe Pedro Leonit në Real Madrid.

Leon arriti në “Santiago Bernabeu” nga Getafe në korrik të vitit 2010 për 10 milionë euro pas një sezoni mbresëlënës në La Liga në të cilin ai shënoi nëntë gola dhe asistoi në 12 të tjera në 42 paraqitje në të gjitha garat, përcjell KosovaPress.

Por, problemi i Leonit në Madrid ishte Mourinho, i cili e përdori atë si një rezervë të pa vlerësuar.

Sulmuesit të krahut iu dhanë vetëm gjashtë paraqitje në La Liga, duke mos startuar në asnjë ndeshje kampionati dhe duke luajtur vetëm 132 minuta në total gjatë një fushate të mjerueshme për një lojtar që kishte përfaqësuar Spanjën në nivelin U-21.

Në një konferencë për media ku ishte pyetur për situatën e Leonit, Mourinho kishte thënë:

“Ju flisni për Pedro Leon sikur ai të ishte Zinedine Zidane, Diego Maradona ose Alfredo Di Stefano. Unë nuk kam pse të justifikoj mungesën e tij.”.

Sidoqoftë, deri në janar, ishte e qartë se ai ishte i tepërt në klub. Klubet e tjera u interesuan për marrjen e tij në huazim në janar, por asnjë lëvizje nuk u materializua dhe Leon e fajësoi personalisht Mourinhon për bllokimin e largimit të tij.

“Unë kisha oferta nga Manchester City, Chelsea dhe Milan”, tha ai për radion spanjolle “Onda Cero në vitin 2019”. “Disa donin të më merrnin në dimër, por Mourinho nuk më la të shkoj”.

Në fillim të shkurtit, Leon dhe shoku i tij i skuadrës Fernando Gago thuhet se ishin përfshirë në një luftë në terren. Leon u tha se ishte i pakënaqur me një ndërhyrje nga Argjentinasi, dhe dyshja debatuan në fushë dhe më vonë në dhomën e zhveshjes.

Të dy u larguan nga skuadra për t’u ndeshur me Sevillan në gjysmëfinalet e Copa del Rey, por ndërsa Gago u mirëprit përsëri në lojë, Leon mbeti mënjanë Mourinho dhe nuk do të ndryshonte më mendim.

Rreth këtij incidenti, situatën e ka shpjeguar ish- portieri i Real Madridit, Jerzy Dudek.

“Unë isha ulur afër Mourinhos dhe pashë reagimin e tij. Ai ishte i tërbuar.”, tha Dudek.

“Të nesërmen ne po stërviteshim përpara ndeshjes me Auxerre. Pedro Leon mendoi se do të luante por Mourinho na thirri së bashku në rrethin e qendrës dhe i tha atij:” Më vjen keq, por nuk jeni i interesuar të luani për Real Madridin. Të tjerët do të jepnin jetën e tyre për këtë fanellë, por jo ti.”

“Ai shikoi Pedron dhe i tha që ta shikonte ndeshjen nga shtëpia sepse kishte nevojë për lojtarë që do të vdisnin për ekipin.”

“Ai i tha atij:” Ju jeni joprofesionist. Ju mendoni se po më mashtroni? Jo. Ju po mashtroni shokët tuaj të skuadrës. Unë pashë ngrohjen tuaj.”

“‘A ju intereson të luani për Real Madridin? Të gjithë kanë pesë minutat e tyre këtu. Ju keni pasur tuajat. ”

Leon më pas i hodhi poshtë këto pretendime në Tëitter si “plotësisht të rreme”, por, sido që të ishte e vërteta, ishte e qartë se nuk kishte asnjë mënyrë se ai do të kishte një vend të rregullt startues ndërsa Mourinho ishte ende trajner i Madridit.

Sigurisht, Mourinho kishte disa herë probleme me lojtarë në “Bernabeu”, veçanërisht me Iker Casillas, po kjo nuk i dha fund karrierës së tyre në Madrid.

Sidoqoftë, ndërsa kishte trazira rreth trajtimit të legjendës së klubit Casillas, Leon nuk kishte asnjë ndikim apo mbështetje të kapitenit fitues të Kupës së Botës në “Bernabeu”. Ai ishte një nënshkrim me kosto të ulët nga Getafe dhe, kështu, konsiderohej plotësisht i harxhueshëm.

Në fund, Leon do të kalonte edhe pesë sezone në “Coliseum Alfonso Perez” para se të largohej në fund të vitit 2016 për Elchen, ku ai mbetet një figurë kryesore e ekipit të parë në moshën 34 vjeçare.

Një forcë krijuese në futbollin spanjoll për tërë karrierën e tij, Leon ka treguar aftësi të bollshme kur shoqërohet me menaxherë të caktuar, por jo me dikë si Mourinho

Kategoritë
LajmeSport