Formula 1 kthehet në Stamboll pas nëntë vjetësh

Qyteti më i populluar i Turqisë do të presë garën e Formula 1 në Parkun Ndërkombëtar të Stambollit midis 13-15 nëntorit, 2020.
Turqia edhe një herë pret Grand Prix në Stamboll pas nëntë vjetësh, por këtë herë pa spektatorë të drejtpërdrejtë: autoritetet kanë vendosur që ishte shumë e rrezikshme gjatë pandemisë për të pasur një ngjarje publike. Në vend të kësaj, ngjarja do të transmetohet drejtpërdrejt me një audiencë të pritur prej miliona vetësh.

Raundi 14 i sezonit do të zhvillohet në Parkun Ndërkombëtar të Stambollit në rrethin Tuzla, i vendosur në anën aziatike të qytetit në 15 nëntor, 2020.

Gjatësia e qarkut është 5.3 kilometra dhe shoferët do të duhet të përfundojnë 58 xhiro.

Pista e hipodromit, e projektuar nga Hermann Tilke, u përdor për herë të parë në 2005. isshtë e famshme për ‘Kthesën 8’, një pistë kundër akrepave të orës që përbën një sfidë për shumë shoferë të racave.

“Ne ndiejmë përgjegjësinë dhe eksitimin për të pritur një konkurs të Dielën që do ta bëjë Stambollin tonë, vendin tonë krenar,” tha Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Adil Karaismailoglu në një konferencë shtypi.

Si Ministria [e Turqisë] e Transportit dhe Infrastrukturës që ndërton projektet më të rëndësishme, më të dallueshme, më sublime në botë, ne të gjithë jemi krenarë dhe të nderuar që kemi pritur një nga garat më të njohura në botë – Formulën 1, ”shtoi ai.

Ministri gjithashtu përmendi se ata kohët e fundit kanë rivendosur pistën me asfalt mastiku guri, duke përdorur 11,170 tonë material.

Gara që mban rekordet e Intercity Istanbul Park është shoferi kolumbian Juan Pablo Montoya. Montoya shënoi turneun më të shpejtë dhe rekordet e shpejtësisë më të shpejtë në 2005 në garën e parë në pistë. Regjistrimet e Montoya qëndrojnë ende edhe pas shtatë garave pasuese në Turqi.

Gara për McLaren-Mercedes, Montoya ishte piloti me turneun më të shpejtë me 1.24.770 në turneun e 39-të të vitit 2005. Duke përfunduar garën në numrin tre, Montoya gjithashtu arriti një shpejtësi prej 330.3 kilometra dhe theu një rekord.

Totali i 93 fitoreve të shoferit britanik Lewis Hamilton është rekord për fitoret më të mëdha në Çmimet e Mëparshme në Formula 1.

Hamilton i Mercedes, i cili pretendoi Kampionatin e tij të gjashtë F1, vitin e kaluar, është në vendin e parë në renditjen e shoferëve.

Formula 1 po kthehet në Çmimin e Madh Turk me 16 shoferë që debutojnë të Dielën.

Valtteri Bottas, Charles Leclerc, Max Verstappen, Alexander Albon, Carlos Sainz, Lando Norris, Esteban Ocon, Pierre Gasly, Daniil Kvyat, Lance Stroll, Antonio Giovinazzi, Daniel Ricciardo, Romain Grosjean, Kevin Magnussen, George Russell dhe Nicholas Latifi do të përjetojnë përvojën eksitim për herë të parë në Stamboll.

Norris, 20 vjeç, aktualisht është shoferi më i ri në historinë e Formula 1.

Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Sergio Perez, Kimi Raikkonen dhe Nico Hulkenberg garuan më parë në ndeshjen e Turqisë në Formula 1.

Kategoritë
Sport