Është zbuluar çmimi i makinës së parë elektrike turke, porosia e parë të enjten

Turqia zbuloi çmimin e markës së saj të parë të makinave elektrike të prodhuara në vend sot dhe porositë paraprake duhet të jenë të disponueshme që nga e enjtja.

Modeli i parë, një SUV i segmentit C i quajtur Togg T10X, do të kushtojë 953,000 TL (rreth 50,230 dollarë), tha kompania në një deklaratë.

Automjeti prodhohet nga një konsorcium prej pesë kompanish turke të quajtur “Automobile Initiative Group of Türkiye” në bashkëpunim me Unionin e Dhomave dhe Bursave të Mallrave të Turqisë (TOBB).

Pas fillimit të prodhimit masiv në fund të tetorit, Togg tha të martën se porositë paraprake do të pranohen midis 16 dhe 27 marsit.

Ata theksuan se T10X tërësisht elektrik do të ketë dy opsione të ndryshme harduerike dhe baterie. Dërgesat janë planifikuar të fillojnë në fund të tetorit të këtij viti.

T10X RWD me rrota të pasme ka 160 kilovat (kW)/218 kuaj fuqi (hp) dhe do të ketë dy opsione të ndryshme baterish me një distancë prej 314 dhe 523 kilometra (195 dhe 325 milje), tha kompania.

Kategoritë
Ekonomi