Edhe në moshën 100-vjeçare ushtron pesë herë në javë në palestër: Stërvitjet janë më të mira se ilaçet

Les Savino nga Pensilvania mbushi 100 vjeç në muajin gusht, por ai nuk tregon shenja të ngadalësimit. Që nga viti 1983, Savino ka ndjekur një rutinë fitnesi që përfshin ngritjen e peshave dhe ushtrimet kardio. Ai është në palestër pesë ditë në javë dhe pohon se ky është sekreti i jetëgjatësisë së tij.

Përveçse shikon se çfarë ha dhe pi, ai kalon tre orë në ditë në palestër nga e hëna në të premte, nga ora 7:30 deri në 10:30.

“Nuk po mundem sikurse isha më i ri, por po e shtyj. E di që më duhet nëse dua ta shijoj jetën. Ditët e mia janë të njëjta si kur isha 30 vjeç”, tha ajo për Fox43 News.

“Ushtrimi është shumë më i mirë se ilaçet. Shumë njerëz jetojnë me pilula, por unë jo. Unë marr vetëm ilaçe për presionin e lartë të gjakut”, shtoi ai.

 

 

Të hënën, të mërkurën dhe të premten, ai ngre pesha dhe përdor deri në 15 vetura të ndryshme dhe kryen katër përsëritje në secilën, që do të thotë se ai bën 675 përsëritje për stërvitje. Të martën dhe të enjten, ai fokusohet në ushtrimet kardio, kështu që ai ngas një biçikletë dhe ecën në një rutine.

“Prindërit e mi janë italianë, kishin gjene të mira. Mami vdiq në 89 vjeç, babai në 84”, thotë ai.

Sa i përket të ushqyerit, Savino thotë se është një pescetarian. Atij i pëlqen të mbushë pjatën e tij me perime dhe ushqime deti, por e trajton veten me një frittata të bërë në shtëpi çdo javë.

“Unë nuk kërkoj ndonjë ushqim të veçantë. Unë ha gjithçka që bëjnë të tjerët, por nuk më intereson vërtet mishi. Ha deri sa të plotësoj oreksin dhe më pas ndaloj”, tregon ai.

Savino pranon se ndonjëherë pi dy martini në mbrëmje dhe kënaq dëshirat e tij për biskota ose puding me çokollatë, dhe ia atribuon jetëgjatësinë e tij të rrethuar nga njerëzit e dashur.

Kategoritë
LajmeShëndetësiTë ndryshme